FeaturedVOİ Özel Haber

Zibiling: Amacımız çevre bilincini ve spor alışkanlığını aşılamak

Tünay MERTEKCİ

“Zibiling” aktivistleri Voice Of The Island’a hedeflerini anlattı…

Avrupa’daki “Plogging” akımını ülkemize “Zibiling” olarak uyarlayan bir grup duyarlı genç, hem spor yapıyor hem de çevreyi temizliyor. Voice Of The Island’a konuşan “Zibiling” aktivistleri, amaçlarının spor yaparak sağlıklı yaşamak, aynı zamanda da çevreyi temizlemek olduğuna dikkat çekti.

“Amaç çevre temizliğine katkı sağlamak”

“Zibilling”’i, “Avrupa’da özelliklede İskandinav ülkelerinde son yıllarda popüler olan Plogging akımının ülkemize uyarlanmış versiyonu” olarak tanımlayan Zibiling aktivistleri, Zibiling’in hem koşarak, yürüyerek spor yapmak hem de çevre temizliğine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bir duyarlılık projesi olduğunu kaydetti. İlk olarak 2016 yılında İsveç’te bir grup çevre duyarlısı insanın koşu eşliğinde çöp toplaması sonucu meydana gelen bir proje olduğunu ifade eden aktivistler, böylelikle dünyaya yayılan yeni bir akımın ortaya çıktığını söyledi. “Bu akımı ilk duyduğumuz zaman söz konusu işe gönüllü bir grup genç olarak bu etkinliği kendi adamıza nasıl uyarlayabiliriz diye düşündük” şeklinde konuşan aktivistler, yerel Kıbrıs halkının günlük kullandığı kelimelerden de yola çıkarak “Zibilling”i oluşturduklarını ifade etti. Aktivistler, çevre kirliliği, obezite ve hareketsiz yaşamın üst seviyelere çıktığı bu yıllarda, hem adamızdaki kirliliği azaltmak hem de insanları spora teşvik etmek için böyle bir adım attıklarını söylediler.

“Amaç çevre bilinci ve spor alışkanlığını aşılamak”

Kuruluş amaçlarının Kıbrıs halkına çevre bilincini ve spor alışkanlığı aşılamak olduğundan söz eden aktivistler, “Amacımız bunun sürekliliğini sağlamak, uzun vadede gençlerin bu bilinçle hem spora hem de çevre temizliğiyle kendilerini geliştirmelerini sağlama” şeklinde konuştular. Aktivistler, “Kim bilir belki de Zibilling sayesinde ilerleyen zamanlarda adamızda çöp toplamak yerine yanlızca spor yapmak için sokağa çıkarız” dedi. Etkinliklerine ilk olarak Lefkoşa Surlariçi bölgesinde başladıklarını ifade eden aktivistler, Zibilling ekibi olarak bir başlangıç yaptıklarını ve böylece insanlara kendilerini tanıtmış olduklarını dile getirdi. İkinci etkinliklerinin ise 22 Eylül’de Girne’de gerçekleştiğini kaydeden Aktivistler, çevre temizliğine ve spora gönül veren insanların da kendilerine katılarak çok güzel bir etkinlik gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bugün (7 Ekim Pazar ) Akıncılar köyünde etkinlik gerçekleştireceklerini aktaran aktivistler, oradan yola çıkarak Mağusa, Güzelyurt, Lefke ilçelerinde ve civar köylerinde de etkinliklerini gerçekleştireceklerini ifade etti.

“Yürüyüş yaparken yanınızda bir çöp poşeti bulundurmanız yeterli”

En sonunda da Lefkoşa’da büyük bir koşu ve çevre temizliği etkinliklerinin olacağını ifade eden aktivistler, “Lefkoşa etkinliğimize Kıbrıs’ın ünlü ve popüler insanlarını davet etmeyi planlıyoruz” dedi. Bu büyük etkinliklerden sonra ise “ice backet challenge” tarzı bir challenge yaparak bütün kıbrıs halkını bu etkinliğe dahil etmeyi planladıklarına dikkat çeken aktivistler, böylelikle büyük bir döngü yaparak Zibilling olayına süreklilik getirmeyi planladıklarını söyledi. Kendilerine katılmak isteyen kişilerin Facebook ve Instagram sayfalarından ulaşabileceklerini dile getiren aktivistler, “bizden bilgi alabilirler, istediklerini sorabilirler. Şunu söylemek istiyoruz; Zibilling yapmak için belirli bir etkinliğe ihtiyacınız yok. Her gün dışarıya çıkıp biraz yürüyüş yapmak ve aynı zamanda yanınızda bir çöp poşeti bulundurmanız yeterli, bizim her zaman söylediğimiz şey şu: Spor ayakkabılarınızı giyin, yanınıza bir çöp poşeti alın ve sokağa çıkıp yürüyün ya da koşun. Hem spor yaptığınız için kendinizi daha iyi hissedeceksiniz, hem de çevre temizliğine katkıda bulunarak adamıza yardım etmiş olacaksınız” şeklinde konuştu.

Voice Of The Island-2018

Etiketler

Benzer Haberler

Bu sayfa toplamda 2,314 saniyede yüklendi.
Başa dön tuşu
Kapalı