FeaturedKIBRISKıbrıs Sorunu

‘Zaman geç değil! Bugün bile bu yanlış gidiş tersine çevrilebilir’

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ada’da herkese ait olduğu söylenen doğal zenginliklerin birlikte ele alınabilmesi durumunda herkesin yarar göreceğine vurgu yaparak, “Zaman geç değil. Bugün bile Doğu Akdeniz’deki bu yanlış gidiş tersine çevrilebilir ve herkes için daha yararlı bir noktaya evrilebilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile görüşmelerinin ardından basına açıklama yaptı.

Yeni hükümet oluştuktan sonra Başbakan Ersin Tatar ile ilk görüşmesini yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan’la ilk görüşmenin çok yararlı, içerik açısından karşılıklı anlayış içinde oldukları bir toplantı olduğunu söyledi.

“Farklılıklarımız tabii ki olabilir, bazı konularda daha değişik düşünceler olabilir. Bu çok doğaldır ama kurumlar arası ilişkinin ve diyaloğun sürekliliği esastır” diyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeri geldikçe Kıbrıs sorununu ve iç konuları ele alıp değerlendireceklerini söyledi.

Daha önce, iki haftada bir Perşembe günleri Başbakan Tatar ile görüşeceğini açıkladığını anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, gerektikçe ek buluşmaların da olabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı olarak, Kıbrıs sorunu yanında iç konularla ilgili de sorumlulukları olduğuna ve bu sorumluluklarla ilgili zaman zaman toplantılar düzenlediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, toplumun gündemini meşgul eden ve ihtiyacı olan konularda Cumhurbaşkanlığı’nın da araştırmaları olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, geçtiğimiz kış ayında dört gencimizin hayatına malolan sel felaketiyle ilgili olarak son günlerde iki çalışma yaptığını belirterek, harita uzmanlarının harita üzerinde sel felaketinin nedenleri ve sonuçlarının değerlendirdiği bilgilendirme toplantısından sonra ODTÜ-Kalkanlı Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Bertuğ Akıntuğ’un, yaşanmakta olan sel felaketlerinin nedenleri ve bunların zararlarının minimuma indirilmesinin yollarıyla  ilgili önerilerini dinlediğini, bu konuyu da Başbakan ile bugün ele aldığını söyledi.

“Çünkü, önemli olan felaketler gelip kapıya dayandıktan sonra çare aramak değil felaket yaşanmadan onun tedbirini alabilmektir, önemli olan budur. Bir de geçmişte yaşananlardan dersler çıkarabilmektir” diyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şöyle devam etti:

“ÇEVRE, ASAYİŞ, YEREL YÖNETİMLER GİBİ KONULARDA ATILABİLECEK ADIMLARI BİRLİKTE DEĞERLENDİREBİLECEĞİMİZ BİR MEKANİZMAYI OLUŞTURMA HEDEFİNDEYİZ”

“Yakın gelecekte bir toplantı yaparak, bu önerilen tedbirlerle ilgili olarak ne gibi adımlar atılabilir, hükümetle bunları değerlendireceğiz. Sayın Başbakan ile bu konuda hem fikir olduk. Bu ve benzeri konularda, çevre ile ilgili konular olabilir, asayişle ilgili konular olabilir; o da toplumun gündemini son derece meşgul eden bir konu, çevre konuları, yerel yönetim konuları gibi konularda da atılabilecek adımları birlikte değerlendirebileceğimiz bir mekanizmayı oluşturma hedefindeyiz. Kurumlar arası işbirliğinin yararlı sonuçlarını toplumumuzun görmesini sağlamak için bu konuda çalışmalarımızı yapacağız.”

“BİR TARAF DİĞER TARAFI SUÇLU CENNETİ OLARAK GÖRMEMELİ”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tatar ve Spehar ile görüşmesinde, bugün KKTC ile Güney Kıbrıs arasında gerçekleşen, karşılıklı zanlıların iadesiyle ilgili gelişmeleri de değerlendirdiklerini, KKTC’de zanlı olarak bulunan 4 Gürcü vatandaşına karşılık, bir cinayetin zanlısı olarak Güney Kıbrıs’ta bulunan Pakistanlı’nın karşılıklı iadelerinin gerçekleştiğini söyledi.

Karşılıklı iadeler gerçekleşmeden, Başsavcılık’ın Cumhurbaşkanlığı’nı bilgilendirdiğini, Suçlarla İlgili Teknik Komite’nin Başkanı Hakkı Önen’in de gelişmeler hakkında sürekli olarak Cumhurbaşkanlığına bilgi verdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Akıncı, zanlıların karşılıklı iadesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, katkı koyanlara teşekkür etti.

Kimliği, kökeni ne olursa olsun bir tarafın suçluyu korur pozisyonda olmaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şöyle konuştu:

“Bir tarafın diğer tarafı bir suçlu cenneti olarak görmesinden daha yanlış bir şey olamaz. Bu konu her gündeme geldiğinde sürekli olarak altını çizdim; bir taraf diğer tarafı tanımayabilir ama hiçbir şekilde suçluların sığınacağı bir güvenli bölge olmamalıdır, ne bir taraf, ne öteki taraf. Umarım bu gerçekleşen olay sadece bununla sınırlı kalmaz. Her kim olursa olsun, kökeni ne isterse olsun, kimliği kim isterse olsun eğer bir suç unsuru varsa diğer taraf o suçluyu korur pozisyonda olmamalıdır, ne biz olmalıyız, ne de diğer taraf olmalı. O nedenle bu gelişmenin arkasının gelmesini temenni ederim. “

Geçmişte de buna benzer bazı iadelerin tek taraflı olduğuna işaret ederek, önemli olanın, suç işlemeye meyilli olan insanları “ben suçu bir tarafta işlerim sonra diğer tarafa geçerim ve bana kimse de dokunamaz” psikolojisinden çıkarmak ve suç işlemeye eğilimli insanları caydırmak olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı,  “Bunun yararlı olacağına inanıyorum” dedi.

“ZAMAN GEÇ DEĞİL! BUGÜN BİLE BU YANLIŞ GİDİŞ TERSİNE ÇEVRİLEBİLİR VE HERKES İÇİN DAHA YARARLI BİR NOKTAYA EVRİLEBİLİR”

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’la gerçekleştirdiği görüşmede, çok önemli bir güven artırıcı önlem olan doğalgazla ilgili bir komite kurulmasının ne kadar yararlı olacağının Spehar’a bir kez daha söylendiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adadaki herkese ait olan doğal zenginlikler konusunu tarafların birlikte ele almasının önemine vurgu yaparak şöyle konuştu: “Yeri geldikçe bunu Sayın Anastasiadis’le yaptığımız görüşmelerde de gündeme getirdik. Rumlar buna bugüne kadar yanaşmadılar… Bundan sonra yanaşırlar mı? Keşke yanaşsalar çünkü bugün Doğu Akdeniz’de bir gerginlik yaşanıyorsa, bunun temel nedenlerinden bir tanesi Rum tarafının bu konuyu bizlerle görüşmeye yanaşmamasıdır.”

Adadaki herkese ait olduğu söylenen doğal zenginliklerin birlikte ele alınabilmesi durumunda herkesin yarar göreceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, “Zaman geç değil! Bugün bile bu yanlış gidiş tersine çevrilebilir ve herkes için daha yararlı bir noktaya evrilebilir” dedi.

(Cumhurbaşkanlığı)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı