DÜNYAFeatured

Yunanistan’dan 2 Darbeci Askerle İlgili Açıklama

Yunanistan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe girişiminde yer alan iki kaçak askerin sığınma başvurularının son aşmasına kadar değerlendirileceğini açıkladı.

Meriç (Evros) bölgesinde ülkeye yasa dışı yollardan girdikten sonra Orestiada polis karakoluna avukatlarıyla teslim olan Üstçavuş Fatih Arık ve Kıdemli Çavuş Halit Çetin sığınma talebinde bulundu.

Yunanistan’a 15 Şubat’ta kaçak olarak giriş yaptıklarını iddia eden askerler, 20 Şubat tarihinde Dedeağaç kentinde sığınma başvurusu yaptı.

İltica ofisi, kaçak askerlere ilişkin Türkiye’den iade talebi gelmesi durumunda dahi sığınma başvurularına ilişkin tüm yasal sürecin uygulanacağını bildirdi. Askerlerin iltica süreçlerine ilişkin ise bir takvim açıklanmadı.

Yunan savcılığı suç duyurusunda bulunmadı

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Yunan Emniyet Müdürlüğü yetkilisi, kaçak askerlerin ülkeye yasa dışı girişleri hakkında savcılığın henüz suç duyurusunda bulunmadığını belirtti.

Yunanistan 8 darbeciyi iade etmemişti

Öte yandan, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası askeri bir helikopterle Yunanistan’a kaçan ve sığınma talebinde bulunan 8 darbeci askere ilişkin Türkiye’nin iade talebi, Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Arios Pagos) tarafından geçen ay reddedilmişti.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı