FeaturedKIBRIS

‘Yol kenarlarında bulunan arazilerinizi hasat edin’

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, üreticilere; yangınların artış gösterebileceğinden dolayı yol kenarlarında bulunan arazilerini hasat ederek, arazilerin çevrelerini sürmeleri uyarısında bulundu.

Kelle, kurak bir iklime sahip olan Kıbrıs’ta bu yıl yangınların artış göstereceğine dikkat çekerek, yangınları önlemenin sadece üreticilerin görevi olmadığını kaydetti ve vatandaşlara; yol kenarlarına çöp, moloz, şişe ve en önemlisi izmarit atmamaları konusunda çağrıda bulundu.

Çiftçiler Birliği Başkanı Kelle yazılı açıklamasında, 2018-2019 Hasat Dönemi ile ilgili olarak üreticilere uyarılarda bulundu.

Kelle, üreticilerin olgun sayılan bir yılda kurak yıl yaşamamak için yol kenarlarında bulunan arazilerini hasat ederek, yol kenarlarındaki arazilerin çevrelerini sürmelerini istedi.

Bu yılki zahire fiyatları ile ilgili olarak da düşüncelerini ifade eden Kelle, “üreticileri fiyatlarla ilgili zor durumda bırakıp giden hükümeti” de eleştirdi.

Üreticilerin hasat döneminde ayakta kalabilmelerini sağlayan, nefes borularından olan akaryakıt desteklerinin, doğrudan gelir desteklerinin ve en önemlisi olgun sayılan, içinde bulundukları bu üretim yılında zahire fiyatlarının geç belirlenmeye çalışılmasının üreticiyi tüccara peşkeş çektiğini savunan Kelle, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği arasında Mart ayı sonundan dörtlü koalisyon hükümetinin düşeceği güne kadar sürekli zahire fiyatı müzakeresi yapıldığını belirtti.

Kelle, hükümetin düşeceğini bilen Bakanlık tarafından zahire fiyatlarının bilerek geç belirlenmeye çalışıldığını ve üreticinin olgun yılda kurak yıl yaşamaya mahkûm edildiğini ifade ederek, üreticilerin ürünlerini hak ettiği fiyata satabilmeleri gerektiğini yineledi.

Kelle, üreticilerin Toprak Ürünleri Kurumu’nun zahire alım fiyatlarını net bir şekilde belirleneceği güne kadar ürünlerini satmamaları ve piyasada gezen pazar fiyatı düşük zahire bedellerine itibar etmemelerini isteyerek bu konuda az sabırlı ve duyarlı davranmalarını istedi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı