FeaturedKIBRIS

“Yetkilerin gündelik konularda dağıtılması tartışılıyor”

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, desantralize federasyon konusundaki önerisinin ana fikrinin “çıkmazların çözümüne ilişkin etkin bir mekanizmayla birlikte, yetkilerin gündelik konularda desantralize edilmesi yani dağıtılması ve kendilerini etkileyen konularda Kıbrıslı Türklerin olumlu oyu olduğunu” söyledi.

Anastasiadis, gazetecilerin Kıbrıs konusuyla ilgili soruları üzerine yaptığı açıklamada, diyaloğun
yeniden başlama çabasının ilk aşamalarda olduklarını belirtti.

Kıbrıslı Rum lider, özlü bir diyaloğun sağlıklı bir temel üzerinde başlaması için gerekli koşulların meydana getirilmesi çabasının önemine işaret etti.

Anastasiadis, temellerin bilindiğini ve aslında konunun, bazı temel ilkelerin çözümde dikkate alınmaları için, daha net hale getirilmeleri olduğunu aktardı.

Desantralize federasyon konusundaki önerisini detaylandırırken ise Anastasiadis, bu önerisinin ana fikrinin “çıkmazların çözümüne ilişkin etkili bir mekanizmayla, vatandaşların günlük hayatıyla ilgili yetkilerin dağıtılması ve kendilerini etkileyebilecek olan konularda Kıbrıslı Türklerin olumlu oyunun kabul edilmesi olduğunu” ifade etti.

Bir noktada, her iki toplumun da endişelere sahip olduğunun farkında olunması gerektiğini anlatan Anastasiadis, “Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rumların çoğunluk olmalarından dolayı hakları kötüye kullanıp Kıbrıs Türk toplumu üzerinde dayatma yapabilecekleri konusunda endişelendiklerini; Kıbrıslı Rumların ise, Kıbrıslı Türklerin kendi haklarını korumak için istedikleri haklarla birlikte, bulunacak olan çözümün hiçbir zaman işlemeyeceği konusunda büyük endişeleri olduğunu” dile getirdi.

Anastasiadis bir diğer ifadeyle “Kıbrıslı Türklerin gerek hükümet, gerek devletin kurumsal organlarının her kararına ilişkin olumlu oyunun, çıkmazlara yol açabileceğini ve bu çıkmazların da en nihayetinde yeni durumun çökmesine sebep olacağını” öne sürdü.

Herkesi, barışı getirecek olanın herhangi bir çözüm olmadığını fark etmeye çağıran Anastasiadis, “bulunacak olan çözümün Kıbrıslı Türklerin endişelerini koruyup dikkate alması, fakat aynı zamanda Kıbrıslı Rumların makul endişelerini de göz ardı etmemesi gerektiğini” sözlerine ekledi.

Kaynak:BRT

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı