FeaturedVOİ Özel Haber

Yeşil Hat’ta iki toplumlu etkinlik

Lenia Georgiou’nun rehberliğinde, Lefkoşa’da Marku Draku Caddesi ve Yiğitler Burcu Parkı’nda bu öğleden sonra iki toplumlu grup gösterisi düzenlendi.

Sanatçı Lenia Georgiu’nun rehberliğinde bir tarafta Kıbrıslı Rum, diğer tarafta Kıbrıslı Türkler kendi mesajlarını göndermek amacıyla bir araya geldi, ancak iki toplumu ayıran tek engel tel örgütler oldu.

 

Georgiu performansla ilgili şunları dile getirdi:

“Katılımcılardan belirlenen alana taşınmaları ve yerel olarak yerleştirilmeleri istendi. tel örgülerin üstekileri, aşağıdakilerden ayırmasının yanı sıra, kendi gruplarından 5 kişi, onları başka yerlere taşıyarak engelliyordu, özgürce hareket etmelerine izin vermiyordu. Üçüncü şahısların bu müdahalesi, iki toplum arasındaki diyaloğa üçüncü şahısların müdahalesini simgelemektedir. Aynı zamanda, bu diyaloğu kendimizin sabote edip etmediğimize dair bir soru işareti bırakıyor.”

Her iki tarafta aynı anda gerçekleşen eylem, videoya alındı ve gösterinin videoları 23 Ekim’de Lefkoşa’daki Alman Goethe Enstitüsü’nde Visual Voices uzmanlığı kapsamında, diğer sanatçıların eserleriyle birlikte sergilenecek.

Visual Voices, şiddetli çatışmalardan etkilenen topluluklardan, genç sanatçıları destekleyen, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Amaç, pozitif sosyal değişim ihtiyacına hitap eden çağdaş sanatın yaratılmasını teşvik etmek ve bu fikirlere yer açmaktır.

Voice of the Island-2020

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı