FeaturedKIBRIS

“Yeni yasa Ticaret Odası’nın kapsamına müdahale ediyor”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zaanatkarlar Odası’nın yeni yasasının Ticaret Odası’nın kapsamına müdahale ettiğini söyledi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zaanatkarlar Odası’nın (KTEZO) yeni yasası ve ‘Kamu Reformu’ diye bilinen Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nı değerlendirdi.

Oda’dan yapılan açıklamaya göre, KTEZO’nun yeni yasasının Oda kapsamına müdahale ettiğini söyleyen KTTO Başkanı Deniz, “Gerek Ticaret Odası’nın gerekse Sanayi Odası’nın gücünün kırılması hedeflenmektedir” dedi.

Özel bir televizyon programına katılan Deniz, devletin reformcu bir zihniyetle tekrar yapılandırılması gerektiğini söyledi. KTTO Başkanı, hazırlanan Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’na ilişkin öngörülen bazı değişikliklerin Oda tarafından da desteklendiğini ifade etti.

Ayrıca verimsiz kamu yapısının ekonomiyi etkilediğini söyleyen ve aynı görevi yapan çok sayıda kamu görevlisi olmasını eleştiren Deniz, esas dairelerde teşkilat şemasının yapılması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan KTEZO’nun yeni yasasını değerlendiren Deniz, bu yasanın Oda kapsamına müdahale ettiğini söyledi.

KTEZO’nun yasa tasarısını art niyetli hazırlanmış bir yasa olarak değerlendirdiklerini söyleyen Deniz, “Bu yasa ile Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na verilecek olan yetkilerle hedeflenenin gerek Ticaret Odası’nın gerekse Sanayi Odası’nın gücünün kırılmasıdır” dedi.

Deniz, “KTEZO’nun yasasının ikinci maddesinde yer alan esnaf tanımının, esnafın sadece elde ettiği kazanç kriterine göre tanımlanması yanlıştır ve bu kazancın çok yüksek miktarda tanımlanması esnaf olmayan ticaret yapan veya sanayici olan birçok gerçek ve tüzel kişiyi de küçük esnaf kapsamına alacaktır” ifadelerini kullandı.

Esnaf tanımında yıllık asgari ücretin brüt miktarının 50 katını aşmayan küçük esnaf olarak tabir ediliyor.

Bu tabirin yıllık 1 milyon 900 bin TL’ye tekabul etmekte olduğunu söyleyen Deniz, KKTC ekonomisinde iki milyonun üzerinde iş yapan şirket sayısının sınırlı olduğunu vurguladı ve bu yasanın Odalar arası dengelerin bozulacağı yönünde sinyal verdiğini belirtti.

Ayrıca Deniz, bugün KTTO’nun çok sayıdaki üyesinin cirosunun 500 bin TL ile 1 milyon 500 bin TL arasında olduğunu kaydetti.

 

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı