FeaturedKIBRIS

“Yayınlanacak rapor Kıbrıs için ayrı bir özellik olacak”

Kastamonu Barosu, Adli Bilimciler Derneği, Ankara ve Kastamonu Üniversiteleri tarafından yarın Kastamonu’da düzenlenecek Uluslararası 15. Anadolu Adli Bilimciler Kongresi’ne katılmak üzere Ankara’ya giden Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile görüştü.

Taçoy, iki hafta önce Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen konferansta bulunduklarını hatırlatarak, uluslararası arenadan gelen insanların ortaya koymuş oldukları görüşleri hep birlikte dinlediklerini, yayınlanacak raporun Kıbrıs için ayrı bir özellik olacağını ifade etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde onun da özelinde Maraş ve Vakıflar konularının kendileri için önemli konular olduğunu, hidrokarbon konusununda kendisi için ayrı bir önem arz ettiğini aktaran Bakan Taçoy,bu konuları yeniden değerlendirip konuşacaklarını söyledi.

Kastamonu’da Adli Bilimciler Derneği tarafından yapılacak Kıbrıs Konusundaki son durumla ilgili toplantıya katılacağını aktaran Bakan Taçoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki sağlam bağı oluşturan Baronun Başkan Feyzioğlu’nun gösterdiği ilgiyle daha da iyi duruma geleceğini kaydetti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’da, dünyada Kıbrıs konusunda bugüne kadar toplanmış en büyük uluslararası konferansı topladıklarını, bu konferansa, Kıbrıs Türk Bilim insanları, Türkiye’den gelen bilim insanları,enerji uzmanları, vakıf uzmanlarının katıldığını hatırlatarak, müthiş bir beyin fırtınasının yaşandığını ifade etti.

Fevzioğlu, federatif bir yapının olmazsa olması vazgeçilmez ön şartının iki federe devletin birbirine eşit bakması ve birbirinin halklarını eşit olarak görmesi olduğunu savundu.

Doğu Akdeniz’de şu anda bulunan ve daha da bulunacak olan hidrokarbon yataklarının oyunun kuralını değiştirdiğine vurgu yapan Feyzioğlu, şöyle devam etti. ” Tüm dünya buradadır. Tüm büyük güçler buradadır. Kıbrıs’ın ve Türkiye’nin mavi vatanının değeri üçüncü ülkeler nezdinde çok artmıştır. Dolayısıyla saldırılarda çok artacaktır. Kıbrıs’tan toprak koparmak isteyenlerin arzuları artık genlenemez hale gelmiştir. Bu sebeple içeride milli birlik lazımdır. Türkiye ile mutlaka birlik olunmak zorundadır. Türkiye Kıbrıs Türkü olmaksızın yaşayamaz Kıbrıs Türkü de Türkiye olmaksızın yaşayamaz. Ama Kıbrıs Türkünün ekonomik sıkıntılarını izolasyondan kaynaklanan umutsuzluğunu gidererek bir harekat planını hep birlikte hayata geçirmek zorunludur. Uluslararası toplantıda bu konular görüşülmüştür. ”

(BRT)

Etiketler

Benzer Haberler

Başka Haberler

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı