FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

Uzmanlar tarafından topluluk önünde konuşma ve iletişimin önemi

Fotini Tontikidou

Dünyada ki çoğu insan gibiyseniz, o zaman topluluk önünde konuşma ve ya sunum yapma fikri sizi – en iyi ihtimalde – utandırıyordur. Çoğu insan halkın önünde açık bir şekilde konuşma yapması gerektiğinde korkmaya başlıyor.

Topluluk önünde konuşma, doğru kullanıldığı takdirde fikirlerin, düşüncelerin ve duyguların ifade edilebilmesinde en doğru tercüman olan temel bir iletişim şeklidir. Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklerin yanı sıra Lübnan, Süriye ve Nigerya gibi birçok milletin katılımıyla geçtiğimiz günlerde yapılan Public Speaking and Communication workshop, temel iletişim kurallarını etkili bir şekilde aktarmada oldukça olumlu yorumlar aldı.

Public Speaking and Communication workshop’un tam olarak nedir?

Julia Constantinidu ve Ersin Öztoycan tarafından kurulan bir seminer olup amacı, öğrencilere, çalışanlara, politikaya dahil olan ve ya politikaya dahil olmak isteyenlere ve tabii ki topluluk önünde konuşmasını geliştirmek isteyen herkese, topluluk önünde konuşma yapabilmek ve mesajlarını etkin bir şekilde iletebilmeleri için yeteneklerini ve özgüvenlerini geliştirmektir.

Julia ve Ersin’in ortak bir yönü var: Her ikisi de işleri nedeniyle mükemmel iletişim için topluluk önünde konuşma yeteneklerini geliştirmek zorundaydılar. Bu nedenle 2014’ten beri insanların konuşma, iletişim ve liderlik yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olan Toastmasters organizasyonuna katılıyorlar.

Julia Constantinidu, profesyoneller için bir ağ grubu olan Cyprus Independent Business Network (CIBN) ve kolej/üniversite öğrencileri için bir ağ grubu olan Cyprus Independent Students Network (CISN)’un kurucusu ve müdürüdür. Ersin Öztoycan ise, Kuzey Kıbrıs Disleksi Derneği (NCDA) başkanıdır. Her çocuğun en etkili şekilde öğretilme fırsatını elde etmek için birçok iki toplumlu projede yer almıştır. Aynı zamanda My Life / File otobiyografinin de yazarıdır.

“Workshop’u insanların korkularını yenmelerine ve özellikle de sahnede olduklarında hissettikleri korkuyu yenmelerinde yardımcı olmak için yaptık. Çoğu insan korkuyu ve stresi, konuşmayı veya sunumu yapmadan önce yaşıyor.

Workshop’un en ilginç noktası, beden diline (yüz ifadeleri, bakış, ses tonu, el hareketleri, duruş) ve değerlendirme yeteneklerine adanan bölümdü.

“Bu noktada amaç, vücut dilinin bir konuşmayı veya sunumu nasıl geliştirebildiğini veya zayıflattığını göstermekti. Konuşma esnasında bir insandan aldığım iletişimin büyük bir oranı sözel olmayan mesajlarla iletiliyor. Tüm katılanlar, workshop boyunca öğrendiklerini uygulayarak konuşma yaptılar. Daha sonra, öğrendikleri değerlendirme yeteneklerini kullanarak bütün konuşmaların avantaj ve dezavantajlarını tanımlayabilirlerdi. Zamanla ve pratikle, iletişim kurallarına uyarak kaliteli ve etkili bir konuşma yapabilecektirler.”

“Umarız, konuşma ve iletişim konusundaki bilgilerimizi ve tecrübemizi daha fazla paylaşma fırsatımızın olacak.”

Seminerin yorumları, yalnızca bu türden daha fazla seminerler değil, aynı zamanda gelişmiş seviyelerde de büyük talep var. Gelecekteki seminerleri dört gözle bekliyoruz…

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı