FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

“Üyelerin onayını alarak, projelerimizi gerçekleştireceğiz”

Savaş Bozat yarın gerçekleştirilecek seçim öncesi Voice of the Island'a konuştu.

Tünay MERTEKCİ

Lefkoşa İktisat kooperatifi LTD’nin yönetimi adaylarından Savaş Bozat seçim öncesi Voice Of The Island’a konuştu. Yarın (8 Aralık 2018 Cumartesi) gerçekleştirilecek Lefkoşa İktisat kooperatifi LTD genel kurulunda, yönetim kuruluna aday olan Savaş Bozat, tarihte ilk defa seçimli bir genel kurul gerçekleştirileceğini bildirdi.

Üyelere kooperatiflerine sahip çıkmaları çağrısında bulunan Bozat, üyelerinin onayını alarak projelerini gerçekleştireceklerini belirtti. Bozat, kooperatifçiliği yaşatmak ve daha çağdaş bir noktaya getirmenin kendileri için çok önemli bir unsur olduğuna dikkat çekti. “Kooperatifçilik ticari bir kazanç değil, emeğe, emekçiye ve üreticiye hizmet için var olan bir yapıdır” diyen Bozat, bu vizyonlarıyla, bu yapıyı yeniden Li-Koop’a kazandıracaklarını ekledi.

“Bu, ilk seçimli genel kurul olacak”

Kooperatife yaklaşık 30 yıldır üyeliğinin bulunduğunu kaydeden Bozat, kooperatifte bir eksiklik hissettiklerini belirtti. Geçmişe dayanan bir eksikliğin de bulunduğunu ifade eden Bozat, son 1 yıl içerisinde yaşanan bazı huzursuzluklardan dolayı aday olma kararı aldıklarını vurguladı. Geçmişte yaşanan sıkıntıların neler olduğuyla ilgili de konuşan Bozat, genel kurulların bu güne kadar tek liste şeklinde gerçekleştirildiğini söyledi. Genel kurullardan bugüne kadar maalesef üyelerin de haberlerinin olmadığını dile getiren Bozat, seçimlere tek liste şeklinde girildiğini yineledi. Bunun önüne geçmek için aday olduklarına dikkat çeken Bozat, senelerdir çalışanların 1 tanesinin bile sendikalı olmadığını belirtti. Söz konusu durumun kendilerinin kooperatifleşme anlayışlarına da ters geldiğine dikkat çeken Bozat, “Yani yardımlaşma, dayanışma dediğinizde şey, sendikayı da kapsar. Sendikalaşma yasasına ilk önce böyle yerlerden başlanması lazımdı. Maalesef bu kadar senedir olmadı” dedi.

“Daha şeffaf olacağımızın garantisini veriyoruz”

Kooperatifin içerisinde işlerin nasıl döndüğüyle ilgili bugüne kadar iftira atmak istemediklerini, iddiada bulunmak da istemediklerini söyleyen Bozat, halkın vereceği destekle girdiklerinde daha şeffaf olacaklarının garantisini verdiğini vurguladı. “Hesapların daha düzenli açıklanabilmesi, üyeleri nasıl kazanabiliriz, onlara kooperatifin faydalarını anlatmak hedeflerimiz arasındadır” diye konuşan Bozat, kooperatifin elde edebileceği bir miktar geliri, Lefkoşa halkına nasıl yönlendirebilecekleriyle ilgili projelerle bu seçime girdiklerini ifade etti.

“Dikkat edersiniz Lefkoşa Belediyesi’nden geldik. Sıkıntıları çok iyi biliyoruz” diyen Bozat, banka üyelerinin yüzde 30’unun 60 yaş ve üzeri olduğunu ifade etti. “Kar ettiğimiz paranın bir miktarıyla belediye başkanıyla oturup konuşacağız. O bize bir yer gösterse, yaşlılar için bir bina inşa etsek, orada vakit geçirseler… Bunu yapamaz mıyız? Seve seve yapabiliriz” diye konuşan Bozat, en büyük eksikliklerden biri olan kreş veya çocuk bakım evlerini de elde ettikleri bir miktar parayla yönetimini belediyelere ya da bakanlığına vermek suretiyle yapabileceklerinin altını çizdi.

“Projelerimizle topluma fayda sağlanacak”

Tüm bunların sonucunda topluma faydalarının olacağını kaydeden Bozat, kendilerinin de bununla gurur duyacağını belirtti. “Biz bırakıp gideceğiz, ondan sonra kalıcı olmayacağız” diyen Bozat, gittikten sonra da geriye baktıklarında, bıraktıkları eserlerle gurur duyacaklarını söyleyerek amaçlarının bunlar olduğunu vurguladı. Bundan da memnuniyet duyduklarını ifade eden Bozat, “Kazanacağımıza emin olmakla beraber, ilk defa seçimli bir genel kurula gidiyoruz. Üyeler kooperatiflerine sahip çıksınlar. Herkes eşit oranda o kooperatifin hissedarıdır. Bunu da bilsinler. O duyarlılıkla gelsinler ve kötü durumları, bir defa daha yaşamamak için oylarını kullansınlar. O eylemleri o bankanın önünde görmek istemezlerse kooperatiflerine sahip çıksınlar” dedi. Anlattığı projelerin hayata geçmesi için üyelerden destek isteyen Bozat, “Biz bunları yapmaya hazırız. Onları daha sıkı bilgilendirerek, onların da onayını alarak yapacağımızı kendilerine duyururum” dedi.

Bu anlayış doğrultusunda hareket edecek ekiplerinin de Savaş Bozat, Salih Ozanoğlu, İlter Boral, Savaş Metçeoğlu, Şefik İdris olduğunu ekledi.

Voice of the Island 2018

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı