ABFeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Ülkemizin barışı ve birleşmesi için sonuna kadar savaşmaya kararlıyız’

Tünay MERTEKCİ

AKEL Avrupa Parlamentosu Milletvekili adayı Marina Nikolaou gazetemizin sorularını yanıtladı. Nikolaou parlamentoda Kıbrıs sorununu ele alacağını belirtti ve Kıbrıslı Türklere çağrıda bulunarak, “Bu, kanlı tarihimize ait sayfayı çevirerek, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslılar olarak birbirlerine oy verebileceğini kanıtlayan samimi bir siyasi eylemdir” dedi. Nikolaou ayrıca, AKEL’in ülkenin barışı ve birleşmesi için sonuna kadar savaşmaya kararlı olduğunu vurguladı.

Soru: Avrupa Parlamentosu’na neden aday oldunuz?

Marina Nikolaou: Bizi rahatsız eden şeylerle ilgili bağırmamız, eleştirmemiz, sinirlenmemiz yeterli değildir. Harekete geçmek için tepki vermeliyiz. Tüm bunlar beni öğrencilik hayatım boyunca EDON’da aktif olmaya ve devamında da AKEL’de devam etmeye yöneltti. İnanıyorum ki biz genç kadınların siyasete katılımını gerektiren birçok sebep vardır. İşçi hakları, kadın ve erkek arasındaki ücret farkı, anneliğin korunması ve genel olarak kadın haklarının korunması Avrupa Parlamentosu için endişe verici konulardandır. Aslında konu biz olmadan onların bizim hakkımızda konuşmalarına izin veriyor olmamızdır. Bizi ilgilendiren konularda pozisyon alma zamanının geldiğine inanıyorum. Bu yüzden yol arkadaşlarımla birlikte bu sürece katıldım.

Soru: Avrupa Parlamentosu’nda hangi konuları gündeme taşıyacaksınız?

Marina Nikolaou: Vatanımızın ve halkımızın ölüm-kalım konusunu, yani Kıbrıs sorununu. Herkes, AKEL’in Kıbrıs sorununu destekleme konusundaki prestijinin ve etkisini biliyor. Ayrıca bu sorunun, küçük vatanımızda, büyük bir katı olduğunu kabul ediyor. Ben de yarının Kıbrıs’ı için bu mücadeleye elimden geldiği kadar katkıda bulunmak istiyorum. Bunun ötesinde, Avrupa Parlamentosu’ndaki Sol Grup, diğer sol radikal kuvvetlerle birlikte işçilerin, gençlerin, kadınların ve kemer sıkma politikalarının ve genişlemeci savaşların yol açtığı çıkmazları yaşayan herkesin çıkarlarını savunmak için her gün çalışıyor. Tüm bunlar hepimizi endişelendiriyor ve ben de bu çabayı güçlendirmek istiyorum. Yani, cinsiyet eşitliği, erişilebilirlik, nefret söylemi ile mücadele, hayvan refahı ve çevre koruma gibi konuların dikkatine ve vurgusuna katkıda bulunmak gibi çalışmalar yapmak istiyorum.

Soru: Kıbrıslıları Avrupa Parlamentosu’nda nasıl temsil edeceksiniz?

Marina Nikolaou: Bugün Brüksel’de çalıştığım gibi: Sınırsız çalışma saatleri, Sol Grubu toplantıları, komitelere sürekli katılım, Brüksel ve Kıbrıs’ta önemli girişimler şeklinde. Hepimizin amacı ve herkesin bilmesi gereken şey şudur: Akdeniz’de küçük bir ülke var ve eğer inanırsak onu cenneti yapabiliriz. Öyle bir ülke ki; barış ve yeniden birleşme koşulları altında, farklı dillerin ve farklı dinlerin bir arada yaşayabileceği, halkının güçleri serbest bırakabileceği, çatışma ve militarizme değil, barış ve ilerlemeye yatırım yapabilecekleri mesajını verecek sembolik bir ülke. Bölge halkları için örnek bir ülke.

Soru: Kıbrıslı Türklere ne söylemek istersiniz?

Marina Nikolaou: AKEL, ülkenin barışı ve birleşmesi için sonuna kadar savaşmaya kararlı. Kıbrıs sorunuyla ilgili tüm tutum ve önerileri bunu hedefliyor. Aynısı, yaptığı girişimler için de geçerli. Kıbrıslı Rumları ve Kıbrıslı Türkleri birleştiren, çatışma ve yüzleşme merkezlerini ortadan kaldıran pozisyonlar ve girişimler. İki toplumlu AKEL oy pusulası, AKEL’in Kıbrıs sorunu hakkındaki sağlam çizgisine bir adım daha attı. Halkın birliği, bağımsızlığın savunulması, siyasi eşitliğin anlaşılması ve kabulü… Bu, kanlı tarihimize ait sayfayı çevirerek, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslılar olarak birbirlerine oy verebileceğini kanıtlayan samimi bir siyasi eylemdir.

(Voice of the Island 2019)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Haberler

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı