FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘’Üçüncü Toplum Forumu’’ nedir?

Fotini TONTIKIDOU

“Üçüncü Toplum Forumu” kurucu üyesi ve başkanı gazeteci Ayşemden Akın, gazeteniz Voice Of The Island’a Forum hakkında konuştu.

Üçüncü Toplum Forumu 18 Ocak’ta Büyük Han’da, ciddi bir başlangıç yapıp, çok olumlu yorumlar aldı. Kuzeyde oluşan ve güneydeki örgütlerle iş birliği içerisinde çalışacak olan Forum’un kurucuları arasında akademisyen, doktor, gazeteci, avukat, ekonomist, aktivist ve Avrupa Parlamentosu üyesi Niyazi Kızılyürek var.

‘’Federalist, çoğulcu bir forumuz’’

‘’Liderler ve siyasiler bize çok uzun zaman kaybettirdiler. Toplumların aşağıdan yukarıya örgütlenip yakınlaşması konusunu çok eksik bıraktılar. Siyasi elitler bu alanı sahiplenmedi. Federasyoncu bir forumuz, bu amaçla kurulduk. Barış içinde birlikte yaşayabileceğimizi içselleştirmek, toplumlara yaymak ve yeni bir ‘biz’ yaratmak amacıyla bir araya geldik’’.

‘’Eskiden birlikte yaşadık ve değerler 50 yıllık ayrılıkla kayboldu, bunları yeniden hatırlatacağız’’

‘’Annelerimiz, babalarımız o günleri iyi hatırlayıp anlatıyorlar. O hikayeleri ortaya çıkarmak, hakikatle yüzleşmek ve birbirimizden farkımızın olmadığını birlikte eyleyerek gösterip ortak kamusal alan yaratacağız. Etkinliklerimiz de bu yönde olacak tabii’’.

Neden “Üçüncü Toplum”?

 

‘’Hem iki toplumun kesişme noktası hem iki toplumdan çok daha fazlası. “Üçüncü Toplum” federaslist, çoğulcu olan herkestir. Bu ülkede sadece iki toplum yaşamıyor, bir sürü farklı kökende yurttaş var. Biz bu insanlarla Anayasal haklar temelinde, eşit haklara sahip olduğumuza inanıyoruz. Birleşik Kıbrıs’ı beraber kuracağız. “Üçüncü Toplum” ismini koyarken şöyle bir noktadan yola çıktık; Bizler kendimizi ulus ötesi kimliklerimizle tanımlıyoruz ve etnik milliyetçiliğe dayanan kimliklerimizi reddediyoruz. Yani bizim için Türk veya Rum olmak önemli değil. Aksine federalist olmak, barış sever olmak, birlikte yaşayabilmeyi başaran insanlar olmak önemli’’.

“Barış yolundaki tüm yurttaşlarla buluşacağız”

‘’Güneyde, sürekli OPEK ile irtibattayız. Tabii ki sadece bu örgüt değil. Bu işe gönül vermiş, ömrünü vermiş çok insan, birçok barış yapıcı var ve işlerimizi elbette ki beraber yürüteceğiz, bütün barış örgütleriyle, güney veya kuzey fark etmez biz bu yola çıkmış olan her bir yurttaşla buluşacağız’’.

‘’Kıbrıs’ta yaşayan biziz ama Kıbrıs Sorunu çok aktörlü bir sorun’’

‘’Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon meselesi sorunu iyice çetrefilleştirdi. İşte bu yüzden federal kültürü, birlikte yaşama kültürünü yaymak ve bunun içselleştirilmesini sağlamak için çalışmalar yapmak için bir araya geldik. Kıbrıs Kıbrıslılarındır. Buradaki barışı kuracak ve yaşatacak olan bizleriz. O zaman bu bilinçle davranmalı, bölünemeyecek kadar küçük olan bu adadan dünyaya bir mesaj vermeliyiz’’.

Üçüncü Toplum Forumu büyük etkinlikler gerçekleştirecek. Bu etkinlikler Yunanistan’ın, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinin bir araya gelip yöneteceği organizasyonlar olacak.

“21 Şubat’ta, Girne Dome Otel’de bir buluşmamız olacak. “İki kutuplu milliyetçilik ve Üçüncü Toplum” konusu tartışılacak. Bu buluşma bizim için önemli çünkü kurulduğumuz günden bugüne üye olup katkı koymak isteyen bir sürü insan var. Bu bizim için harika bir duygu çünkü gerçekten burada boş olan bir alan var ve insanlar burayı halkın dolduracağına inanıyor, yoksa başka türlü başarıya ulaşmak hem kısa vadede mümkün olmayacak hem de dayatmalarla olacak belki de.

Ayrıca Mart ayında Yunanistan’dan, Türkiye’den, kuzeyden ve güneyden insanların katılacağı bir panel olacak ‘’Doğu Akdeniz’de Barış’’ konulu. Ara bölgede saygıdeğer insanların ve özel davetlilerin katılacağı, önemli bir organizasyon olacak. Konuya bir de barış politikalarıyla bakılacak ve ortaya çıkacak sonuç yol gösterici olacak’’.

(Voice of the Island)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı