FeaturedKIBRIS

Türkiye’nin MEB planları

“Kathimerini” gazetesi, Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgelerinde (MEB) kendi görüşleri doğrultusunda oldubittiler yaratmak adına bazı planları uygulamaya koyacağını iddia ettiği yorumsal bir habere yer verdi.

Gazete, “Türkiye’nin Oldubittiler Yaratma Planları” başlığı altında geniş yer verdiği haberinde, Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’lerinde, kendi politikası doğrultusunda oldubittiler yaratmayı planladığını iddia etti.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayandırarak verdiği haberinde, Türkiye’nin yaz aylarında Yunanistan’ın MEB’inde yer alan, “Karpatu” (Kerpe) adasının doğusu ve Rodos adasının güneyine düşen alana “Oruç Reis” araştırma gemisini göndermeyi planladığını öne sürdü.

Söz konusu alanın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’iyle birleşmesi sebebiyle önemli olduğunu yazan gazete, Yunanistan’da bu girişimlerin nasıl önleneceği konusunda çok sayıda çeşitli görüşme ve toplantılar yapıldığını da aktardı.

Öte yandan Simerini gazetesi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’indeki doğal gaz kaynaklarının değerlendirilmesi ve bölge ülkelerinin enerji alanındaki çıkarlarının aynı düzleme sokulması gibi hedefler güden “Cynergy” isimli bir şirkete dair haber yayımladı.

Gazete, söz konusu şirketin son altı yıldır enerji alanda faaliyetleri olduğunu ve faaliyetleri arasında Kıbrıs Cumhuriyeti’ni de eklediğini belirterek şirketin uzun vadeli planları arasında Kıbrıs’ın güneyinde doğal gaz terminali kurulması olduğunu da vurguladı.

Haberde, söz konu şirket hakkında ayrıntılı bilgilere de yer verildi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı