CoronavirüsFeatured

Turistler 1 Temmuz’dan itibaren gelebilecek

Bakanlar Kurulu Sözcüsü Kudret Özersay, 6 saati aşkın bir süre devam eden Bakanlar Kurulu kararının ardından açıklamalarda bulundu.

Bütün bunlar çerçevesinde, önümüzdeki dönemde ülkeye girişine izin verilecek kişilerle ilgili kategoriler halinde kararlar alındığını belirten Özersay bu kararları paylaştı.

OLAĞAN İKAMETLERİ KKTC OLAN VATANDAŞLAR 1 HAZİRAN PAZARTESİNDEN İTİBAREN ÜLKEYE GELEBİLECEK

Başbakan Yardımcısı Özersay’ın açıklamasına göre alınan kararlar çerçevesinde, yurt dışında bulunan ve olağan ikametleri KKTC olan yani normal şartlarda KKTC’de yaşayan vatandaşların 1 Haziran’dan itibaren ülkeye girişine izin verilecek. Ülkeye gelen bu vatandaşlar karantinada kalacak, karantina masrafları devlet tarafından karşılanacak.

Özersay’ın açıklamasına göre, muhtemelen  5 Haziran, 11 Haziran ve 17 Haziran’da İngiltere’den KKTC’ye charter sefer düzenlenecek.

Yine bugün alınan karara göre KKTC vatandaşı olmasalar dahi çalışma izni, oturma izni, öğrenci izni vb. nedeniyle KKTC’de ikamet ve çalışma izni olanlar, 8 Haziran’dan itibaren ülkeye gelebilecek. Bu kişiler de 14 gün karantinada kalacak ancak karantina masraflarını kendileri ödeyecek. Bu konuda Maliye Bakanlığı bir çalışma yapacak ve bu çerçevede bu kişilere çeşitli karantina seçenekleri sunulacak.

TURİSTLERİN GELİŞİ İÇİN, BELLİ ŞARTLAR ALTINDA 1 TEMMUZ TARİHİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Yine bugün alınan kararlar uyarınca, eğer bugün var olan şartlar değişmez ya da daha iyiye giderse 1 Temmuz’dan itibaren turistlerin ve diğer yabancıların ülkeye gelişine Sağlık Bakanlığı’nın belirleyeceği belli şartlar altında izin verilmesi öngörülüyor.

Özersay’ın açıklamasına göre turistlerin ne şekilde gelebileceği konusunda bugün ana hatlarıyla bir değerlendirme de yapıldı ancak detaylar kesinleşmedi.

Bu kişilerin hangi ülkeden geleceği önemli bir kriter olması öngörülüyor. Bugün yapılan değerlendirmelere göre covid-19 riskinin yüksek olduğu ve düşük olduğu ülkeler olmak üzere iki liste yapılacak. Bugün ana hatlarıyla yapılan değerlendirmeye göre riskin yüksek olduğu ülkelerden gelenlerin önceden PCR testi yaptırmaları ve geldiklerinde karantinaya girmeleri kaydıyla ülkeye girmelerine izin verilebilecek.

Riskin daha düşük olduğu ülkelerden gelenlerin ise 72 saat içerisinde PCR yaptırmaları istenecek ve bu kişilere karantinaya girmeden ülkeye girme izni verilebilecek. Öte yandan tüm bu koşullara ve konunun detaylarına Sağlık Bakanlığı karar verecek.

YURT DIŞINDA VEFAT EDEN VATANDAŞLARIN CENAZELERİNİN GETİRİLMESİNE İZİN VERİLDİ

Özersay açıklamasında Bakanlar Kurulu üyelerinin her birini vicdanen rahatsız eden, yurt dışında vefat eden vatandaşların cenazeleri konusunda da karar alındığını anlattı.

Başbakan Yardımcısı Özersay’ın açıklamasına göre bugün alınan karar çerçevesinde, covid-19 dâhil, her ne sebeple olursa olsun, yurt dışında vefat eden KKTC vatandaşlarının cenazelerinin ülkeye getirilip defnedilmesine 1 Haziran itibariyle izin verildi.

Özersay bunun belli bazı prosedürler çerçevesinde olacağını ancak kendilerinin çok hassas olduğu bu konuda karar üretebildikleri için memnun olduğunu ve vicdanen rahatladığını dile getirdi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı