KIBRIS

Trafik ışıkları ihlal tespit kameraları yarın devreye giriyor

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Trafik Dairesi tarafından yapılan açıklamada yarından itibaren trafik ışıkları ihlal tespit kameralarının devreye gireceği ifade edildi.

Lefkoşa’da Atatürk Spor Salonu bölgesinde, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerinde dörtyol kavşağına kurulan “trafik ışıkları ihlal tespit kameraları” yarın devreye giriyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Trafik Dairesi’nden verilen bilgiye göre, kameralar kırmızı ışık, hız limiti, kavşak içi şerit ihlalleri (3’ünü şerit yaratma) ve benzeri suçları tespit edip fotoğraflama özelliğine sahip.

Yine yarın, Lefkoşa-Girne Anayolu başlangıcı olan Gönyeli Çemberinden Boğazköy Kavşağına kadar olan bölüme “noktadan noktaya” (point-to-point) kamera monte edilecek. 21/1974 Sayılı Motorlu Araçlar Yol Trafik (Değişiklik) Yasasının 6. Maddesi tahtında yayımlanan bildiriye göre göre bölünmüş yollarda hız sınırlamaları şöyle:

  • Salon araçlar için 100km/s.
  • Motosikletler için 90km/s.
  • Minibüs, otobüs ve kamyonetler için 80km/s.
  • Kamyon, tam ve yarı römorklu çekiciler, tehlikeli madde ve özel yük taşıyan araçlar, arızalı araç çeken araçlar ve beton mikserleri için 60km/s.

Lastik tekerlekli traktörler ile lastik tekerlekli iş makinelerinin bölünmüş yollara girmeleri yasak olacağı belirtildi.

Öte yandan, çalışmalar nedeniyle yolda şerit kapamasına gidileceğinden sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları konusunda uyarıda bulunuldu.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı