FeaturedKIBRIS

TOTAL Kıbrıs Cumhuriyeti MEB’inde

Fransız Total şirketiyle bir süredir yürütülen müzakerelerin dün tamamlandığı, şirketin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) yer alan 2,3 ve 8’inci parsellerde aktif rol üstleneceği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, Fransız Total şirketiyle, Eni-Kogas şirketler ortaklığının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’inde yer alan 2, 3 ve 8’inci parsellerdeki payının satın alınmasını amaçlayan müzakerelerin dün tamamlandığını yazdı.
Gazete, Total şirketinin, Eni-Kogas şirketlerinin söz konusu parsellerdeki paylarını satın alarak bu parsellere güçlü bir giriş yapacağını iddia etti.

Haberde, Total ile Eni şirketleri arasında, Türkiye’nin bir bölümüne itirazlarının bulunduğu 7’nci parseldeki ortaklık konusundaki müzakerelerin de büyük oranda dün tamamlandığı, geriye sadece ufak ayrıntıların kesinleştirilmesinin kaldığı vurgulandı.

Elde ettiği bilgilere dayandırarak gazete, gerek 7’nci parselde varılan anlaşma, gerekse Total şirketinin 2,3 ve 8’inci parsellere aktif katılımının, yeni sondajlar ve sismik araştırmalar yapılacağı anlamına geldiğini belirtirken 2’nci parselde Eni tarafından yapılmak istenen sondajın bundan yaklaşık iki yıl önce Türkiye tarafından engellendiğini hatırlattı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise dün yaptığı açıklamada, müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydedildiğini, bazı ufak ticari, teknik ve hukuki konularında çözülmesiyle kesin anlaşmaya varılmasının beklendiğini vurguladı.

Politis gazetesi ise konuya ilişkin haberini: “Total ve ENI 6 Parselde El Ele” başlığı altında verirken, Kıbrıs Cumhuriyeti ile Total-Eni ortaklığının, 7’nci parseldeki haklar konusunda sürdürdükleri müzakerelerin tamamlanmasına çok az kaldığını yazdı.

Gazete, nihai anlaşmanın her an resmen duyurulabileceğini belirterek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bu anlaşmayla Türkiye’ye, enerji planlarından vazgeçilmediği mesajını gönderdiği yorumunda bulundu.

ENERGEAN ŞİRKETİ İSRAİL’DEN DOĞAL GAZ SAĞLAMAYA HAZIR

Gazete bir diğer haberinde ise, Yunan “Energean” şirketinin, İsrail’in “Karis” yatağından Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Vasiliko elektrik santraline doğal gaz tedarik etme arzusunu dün Rum yetkili makamlarıyla gerçekleştirilen görüşmede resmen dile getirdiğini yazdı.

Habere göre şirketten yapılan açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Düzenleme Kurumu’yla (PAEK) toplantı gerçekleştirildiği ve İsrail’in “Karis” yatağından Vasiliko Elektrik Santrali’ne doğal gaz boru hattı projesinin kuruma sunulduğu ifade edildi.

Şirket açıklamasında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 2021 yılında doğal gaz kullanımına geçmesine imkan verecek bu projeyi Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetiyle istişare etmeye hazır olunduğu da bildirildi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı