FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Toplumu düşünen çok az insan var, mecliste de durum böyle…’

Tünay MERTEKCİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları gazetemizin sorularını yanıtladı ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. CTP olarak kendilerinin toplum için çalışmaya devam edeceklerine dikkat çeken Hamzaoğulları, yeni hükümetten daha şimdiden ‘çatırtılar’ gelmeye başladığını söyledi. Kudret Özersay’ın seçtiği yol güzergahıyla, “başına giydiğini’ söyleyen Hamzaoğulları, ülkemizde toplumu düşünen çok az insan olduğunu belirtti. Mecliste de bu durumun aynı şekilde olduğunu vurgulayan Hamzaoğulları, birçok milletvekilinin yeniden seçilebilmek için kendisine oy verenlere nasıl ‘şirinlik’ yapabileceğini düşündüğünü ekledi.

Hamzaoğulları: Yeni hükümetten çatırtılar gelmeye başladı

Cumhuriyetçi Türk Partisi İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) olarak kendilerinin toplum için doğru olanları yapmaya devam edeceklerini söyledi. Yeni kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi (HP) koalisyonundan, daha başlamadan ‘çatırtılar’ gelmeye başladığını dile getiren Hamzaoğulları, “UBP’nin içindeki görev dağılımına baktığımda, bireysel olarak komitelerde çalışabilecek zihinsel ortamda olmadıklarını düşünüyorum” dedi. UBP Milletvekili Önder Sennaroğlu’nun ne CTP ne de UBP döneminde hiçbir komiteye girmediğini ifade eden Hamzaoğulları, bunun yanında çalışkan vekillerin ise bakanlık aldığını kaydetti. Yeni dönemde söz konusu milletvekillerinin komitelerde çalışıp çalışmayacağının kendisini meraklandırdığını ifade eden Hamzaoğulları, “Yoksa zaman zaman safsaklayacaklar mı?” dedi. Kendilerinin CTP vekilleri olarak sorumluluk bilincinde olduklarından dolayı, gerekli zamanlarda gerekli katılımları yaptıklarını ve siyasete yön verdiklerini vurgulayan Hamzaoğulları, toplum için çalıştıklarına dikkat çekti.

“Biz komitelerde görüşme yaparken bazı dostlarımızı Amerika’da geziyordu”

Kendilerinin komitelerde görevlerini yapan vekiller olduğunu dile getiren Hamzaoğulları, aynı sorumluluğu diğer vekillerde göremediklerini ve bundan dolayı da çok üzgün olduğunu söyledi. Kendilerinin geçe sene 15 Ağustos’ta meclise geldiklerine değinen Hamzaoğulları, bütün komitelerde o zaman görüşmelere başladıklarına dikkat çekti. Söz konusu dönemde ise “Bazı dostlarımız Amerika’da hala gezmedeydi” diyen Hamzaoğulları, dolayısıyla bu hükümetin de çok uzun süreli bir hükümet olmayacağını ifade etti. Bunun kendi şahsi fikri olduğuna vurgu yapan Hamzaoğulları, 2020 Kasım ayına doğru erken seçime gidilebileceğini belirtti. Bu hükümetin 2020 yılını geçirmesi durumunda bunun kendileri için bir başarı olacağını ifade eden Hamzaoğulları, aktif siyasette 6 yılı doldurmuş birisi olarak bunları görebildiğini kaydetti. Yeni dönemde gerek HP’de gerek UBP’de gerekse Demokrat Parti (DP)’de bir sonraki seçime katılmayacak isimler bildiğini vurgulayan Hamzaoğulları, “Dolayısıyla eğer bir dönem sonra milletvekili adaylığına katılmayacaksa komitelere gelecek mi? Niye gelsin?” şeklinde konuştu. Bu hükümet hakkında konuşmak için biraz da erken olduğunu savunan Hamzaoğulları, hükümetin güvenoyu alırken de sıkıntı yaşayacağını belirtti.

“Adaletin doğru çalışmasını isteyen bir partiyiz”

HP kanadından gelen “Koalisyon ortaklarımız yolsuzlukların üzerine gitmede bizim kadar cesaretli değildi” iddialarını da yanıtlayan Hamzaoğulları, “Benim yazılı sorularım da var. Başbakanlık denetleme kurulunun girmediği yer ve sırayla girdiği bütün her yerlerde bulgular saptanmıştır” dedi. Bu bulguları da yargıya ve polise intikal etmesi gerektiğini dile getiren Hamzaoğulları, söz konusu durumların bu şekilde çözümlendiğini belirtti. “Yoksa sen telefon edip de mahkeme başkanına talimat verecek değilsin. Zaten bizim genel başkanımız bu konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Bunlar telefon kaldıracakmış da soracakmış. Hesap soracakmış, onu da hep birlikte göreceğiz. Ama cevaplarını da alacaklar yani. Yargıya müdahale etmek CTP’de söz konusu değildir” diyen Hamzaoğulları, kendilerinin adalet ve sistemin doğru çalışmasını isteyen bir parti olduklarına vurgu yaptı.

“Denktaş, Özersay’a 90 artıda gol attı”

“Dolayısıyla ayrılırken bir insan bahaneler uydurarak ayrılması değil, doğru olanı yapması gerekirdi” şeklinde konuşan Hamzaoğulları, dörtlü hükümetin bir enflasyon krizi atlattığını, sel felaketi atlattığını fakat buna rağmen 15 ay dimdik ayakta durduğunu ifade etti. “Tabii yolsuzluklarla ilgili bahane varsa, zaten bunun için ona göre hamle yapması gerekirdi. Ona göre yürümesi gerekirdi” diyen Hamzaoğulları, Serdar Denktaş’ın Kudret Özersay’a ’90 artıda gol attığını’ vurguladı. Serdar Denktaş’ın ‘Ben bakanlıktan vazgeçtim. Benimle ilgili iddia ettiğin bir şey varsa, buraya istediğiniz bakanı atayın ve beni yargılayın’ dediğine dikkat çeken Hamzaoğulları, dolayısıyla bunun bir bahane olamayacağını, bu bahanenin önceden çizilmiş bahane olduğunu kaydetti.

“UBP’nin yol güzergahı, ‘Oy ver bana, vereyim sana’ şeklindedir”

UBP’nin bu güne kadarki yol güzergahının ‘Oy ver bana, vereyim sana’ olduğuna dikkat çeken Hamzaoğulları, “Ben burada Kudret Özersay’a bir soru sorma gereği duyuyorum. Tolga Atakan 9 yüz 80 tane T iznini iptal ettiydi. Bunların tümü UBP’liydi. Özdil Nami 148 tane sanayi arazisi iptal ettiydi. Şimdi oraya UBP’li gelecek. Nasıl bir yol çizecek? Nasıl bir yol çizebilir? Bunu nasıl kontrol edecek Kudret Özersay? Nasıl kontrol edecek onu söylesin bize” şeklinde konuştu. Kudret Özersay’ın kendisine göre neyin peşinde olduğunu aslında bildiğini ama bilmediğini söyleyen Hamzaoğulları, “Onun beyninde değilim. Ama çizmiş bulunduğu yol güzergahının tamamen yanlış çıktığı inancındayım. Eğer hayalleri cumhurbaşkanlığı adaylığıysa, bana göre bu sonuca gidemeyeceği inancındayım. Görüşündeyim. İlerleyen günlerde daha net bir şekilde bazı şeyler ortaya çıkacak” dedi.

“Bu hareketle Özersay ‘başına giymiştir’”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine önümüzde şu anda yaklaşık 1 sene daha olduğunu söyleyen Hamzaoğulları,  cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidilirken daha çok dikenli yolların olduğuna dikkat çekti. “Sen başbakan yardımcısı olarak bir tane bakanlığı kontrol edemediğini iddia ediyorsan, yolsuzluk olduğunu iddia ediyorsan ve kontrol edemiyorsan, 7 tane bakanlığı nasıl kontrol edeceksin? Şahsım adına merak konusudur” diyen Hamzaoğulları, dolayısıyla bu çelişkilerin altının çizilmesi gerektiğini ifade etti. “Bu yol güzergahında şunu söyleyeyim, Kudret Özersay başına giymiştir bu hareketle” diyen Hamzaoğulları, zaten yaprak dökümü gibi istifaların da olduğuna dikkat çekti. Kendisinin çok gezen bir vekil olarak köy yerlerine gittiğinde kaç tane HP’li olduğunu sorduğunu söyleyen Hamzaoğulları, genellikle hiç cevabını aldığını, en fazla iki tane olduğunu belirtti.

“Eğitimimiz gözden geçmeli”

Ülkemizin en büyük sorunlarının neler olduğu hakkında da soruları yanıtlayan Hamzaoğulları, eğitimimizin gözden geçmesi gerektiğine dikkat çekti. Filiz Besim döneminde sağlık alanında küçük dokunuşların yapıldığını kaydeden Hamzaoğulları, elbette çok güzel şeylerin olduğunu fakat daha köklü çözümler üretmek gerektiğini söyledi. Ülkeye giriş çıkışların büyük sorun olduğuna dikkat çeken Hamzaoğulları, bu yönde başbakanlıkta bir çalışmanın yapılmakta olduğunu belirtti. Özellikle eğitime gerçekten daha köklü bir çözüm olması gerektiğinin altını çizen Hamzaoğulları, bu alandaki değişikliklerin yansımasının 25 sene sonra olacağını söyledi. Kendisinin bu konuyu çok konuştuğuna dikkat çeken Hamzaoğulları, konuşmaya da devam edeceğini belirtti. Eğitime yapılacak bir yatırımın, karşılığını 30 sene sonra vereceğini yineleyen Hamzaoğulları, dolayısıyla bu konuda daha ciddi, daha planlı bir şey yaratılması gerektiği inancında olduğunu kaydetti. “Sigortalı yaşam hikayesi de yine biraz dibe vurdu gibi geliyor bana. Not verecek olursak 5’in altındadır diye iddia ediyorum. Çünkü eğer hala bazı iş yerlerinde sosyal sigortasız çalıştırılan insanlar varsa bu büyük bir sorundur” diyen Hamzaoğulları, bu durumun sonucunun 20 sene sonra veya 30 sene sonra görülebileceğini, devlete bir kriz oluşturacağını ifade etti.

“Bir otu, çiçeğe çeviremezsiniz”

Bazı işlerin çok kolay olmadığını dile getiren Hamzaoğulları, “Öyle sihirbaz değneği gibi dokunup da bir otu çiçeğe çeviremezsiniz” dedi. Dolayısıyla istikrarlı şekilde hareket edilmesi gerektiği inancında olduğunu söyleyen Hamzaoğulları, bozulan hükümetin bedelini ne yazık ki halkın ödeyeceğini, bu bedelin ödendiğini söyledi. Kimisine göre statüko, kendisine göre küçük krallıklar olduğunu belirten Hamzaoğulları, küçük krallıkların, statükonun her yerde mevcut olduğunu belirtti. İşe alımlarda adaletli sınav sisteminin olması gerektiğini savunan Hamzaoğulları, “Adaletli sınav sisteminin güzelliklerini söylemek istiyorum. Dipkarpaz’da 11’inci sırada bir çocuğumuz iş başı yapıyor. Kaleburnu köyünde 1’inci sırada bir çocuğumuz iş başı yapıyor. Ziyamet köyünde 1’inci sırada bir çocuğumuz iş başı yapıyor… Demek ki bunlar kaybolmuş yerlerde bulunan cevherlerdir. Ben bu olaya bu gözle bakıyorum. Yani siz eğer adaletli bir sınav sistemi yapmamış olsaydınız ve iki dudak arasında iş başı yaptırtmış olsaydınız, bu çocukları bulmanız imkansızdı” dedi. “Bu çocuklar artık 20 yıl sonra, 15 yıl sonra bulundukları mevkiide deneyim ve tecrübelerinden sonra daha çok kaliteyi getirmiş olacaklar” diyen Hamzaoğulları, önemli olanın bunları bulabilmek olduğunu kaydetti. “45 yıllık cumhuriyetimizde iki dudak arasında iş başı yapanlar, kimisi işe gelmez, kimisi 11’den sonra işe gelir, kimisi işe gelmeden para alır” diyen Hamzaoğulları, görevini yapanlara da saygısının sonsuz olduğunu belirtti.

“İnsanların alım gücü erimekte… kendi cebimden ve bütçemden biliyorum”

“15 ay bana göre sıkıntılı bir süreçti” diyen Hamzaoğulları, hem sel hem de enflasyon krizlerinin ciddi bağlamda etkisini gösterdiğini belirtti. Ölümlerin dışında selle ilgili olan kısımda 5-6 milyon ile bu işlerin çözülebileceği görüşü savunulmakta olduğunu dile getiren Hamzaoğulları, enflasyon krizinin hala devam edeceği inancında olduğunu vurguladı. İnsanların alım gücünün erimekte olduğunu belirten Hamzaoğulları, bunun bedelinin de ağır olduğunu söyledi. “Ben bunu kendi cebimden de kendi bütçemden de görüyorum” diyen Hamzaoğulları, dolayısıyla bu memlekette asgari ücret veya biraz üstünde çalışanların çok mağdur olabilecekleri inancında olduğunun altını çizdi. Tabii bu durumun moral bozukluğu vermemesi gerektiğini kaydeden Hamzaoğulları, moral bozukluğunun iyi bir şey olmadığını kaydetti. “Bu yönde iyileştirme ne yapılır, nasıl yapılır, ne zaman yapılır bilemem” diyen Hamzaoğulları kendinin bazı gözlemlerinin olduğunu belirtti. “Ben şunu da gözlemlemekteyim. Burada altıncı yılımdayım. Toplumu düşünen çok az insan vardır diye düşünüyorum. Hali hazırda mecliste de bu durum söz konusudur. Herkes biraz da bireysel nasıl seçilebilir heyecanı içerisindedir. Nasıl kendisini seçtirenlere şirin gözükebilir düşüncesindedir. Bu da doğru işlerin yapılmamasına sebep olmaktadır” diyen Hamzaoğulları, toplumun bir gün doğruyu bulması halinde güzel şeylerin olacağını belirtti. Hamzaoğulları, herkesin toplum için bir şeyler yapması gerektiğini söyledi ve o zaman bir şeylerin değişmesini hep birlikte görebileceğimizi ekledi.

(Voice of the Island 2019)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı