FeaturedKIBRIS

Thalassaemia Derneği, 25. Olağan Genel Kurulu

Thalassaemia Derneği, 25. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiriyor.

Thalassaemia Merkezi’nin konferans salonunda yer alan genel kurulda açılış konuşması dernek başkanı Derya Güven yaptı.

Güven, derneğin faaliyetlerinden bahsederek thalasassaemia hastalarının daha kaliteli bir yaşam sürmeleri için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.Güven, Thalassaemia hastalarının düzenli kana ihtiyacı olduğunu ifade ederek herkesi kan bağışlamaya davet etti.

Genel kurula katılan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da Thalassaemia Derneği’nin çok özenli çalışan bir dernek olduğuna dikkat çekerek 76 yılından başlayan bu yolculuklarının evlilik öncesi taşıyıcılık testleriyle dünyaya örnek olduğunu ifade etti.
80’li yılların sonuna doğru ise Thalassaemia Merkezi’nin kurulduğunu anımsatan Sucuoğlu, merkeze kayıtlı 150 tahalassaemia hastası olduğunu ve belli aralıklarla kana ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Bakan Sucuoğlu bunun için ciddi çalışmalar yaptıklarını, Türkiye Kızılayının kan toplama otobüsü ile kan bağışında önemli bir artışın sözkonusu olduğunu ifade etti.Sucuoğlu, otobüse thalassaemia hastası olan ve hayatını kaybeden Mustafa Gürsoy’un adının verileceğini de açıkladı.

Bakan Sucuoğlu sağlıktaki bazı sorunlara da dikkat çekti.
Sucuoğlu, “sağlıkta ciddi sistem arayışları var. Doktorlarımızın tüm özverili çalışmalarına rağmen sistemsizlik nedeniyle istenilen hizmet alınamıyor. Artık bir hareket yapmamız gerek. Bu sistemsizliği sistem haline getireceğiz. Ve herkes nerede çalışacağını bilecek. Komiteden geçen yasaları meclise sunacağız. Bu yönde atacağımız adımlar hem thalassaemia merkezine hem de tüm genel sağlık sistemine yansıyacak” dedi.

Yapılan açılış konuşmaların ardından başkanlık divanı oluşturuldu.
Genel kurulun gündeminde faaliyet ve mali raporlar, yetkili organların seçilmesi ile tüzük değişikliği var.

Kaynak: BRT

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı