DÜNYA

Tesla araçlar otonom sürüşe 2019’da geçiyor

Tesla araçlar şehir içi trafik dahil tam otonom sürüşe 2019'da geçiyor

Elektrikli ve sürücüsüz otomobil devriminin öncüsü Tesla’dan yapılan açıklamaya göre 2019 yılı içerisinde yapılacak güncellemeler ile Tesla araçları artık şehir içerisinde ve trafik ışıkları arasında da otomatik pilot özelliğini kullanabilecek.

Yeni sistem yavaş giden araçları geçme, dur işaretlerini algılama, yayalara yol verme ve daha birçok şehir içi senaryoyu gerçekleştirebilecek.

Şimdiye kadar otobanlarda ve belli bir süratin üzerinde kullanılan otomatik pilot özelliğinin şehir içi trafikte kullanılmaya başlanabilecek olması son derece önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Bu sayede araç A noktasından B noktasına tamamen sürücüsüz şekilde ulaşabilecek. Tam otonominin (Full Self Driving – FSD) geliştirilmesi ile yolcuların dilerlerse varış noktasına kadar uyuyabilmeleri hedefleniyor.

Gelecek olan yeni özellikler arasında geliştirilmiş paralel ve dik park etme yeteneği ve park halindeki aracınızın tek komutla park alanında siz neredeyseniz oraya kadar kendi kendine gelmesi (vale özelliği) bulunuyor.

Otomatik pilotun fiyatı ne olacak?

Otomatik pilot Tesla araçlarında ayrı olarak satın alınması gereken bir özellik. Araçla birlite satın alındığında 3 bin dolar, sonradan ekleme yapmak isterseniz 4 bin dolar ödemeniz gerekiyor. FSD ise araçla birlikte alındığında 5 bin dolar ve sonra eklendiğinde 7 bin dolar olacak.

Tesla nihayet 35 bin dolara indi

Tesla’nın yaptığı bir diğer duyuru da karlılık oranlarına ilişkin oldu. perşembe günü gelen açıklamada şirketin 2019’un ilk çeyreğinde kar etmeyeceği belirtildi. Bu açıklamanın ardından Tesla hisselerinde yüzde 3,4’lük düşüş yaşandı.

Bu durum Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın sözünü verdiği 35 bin dolar fiyat segmentindeki Model 3 opsiyonunu ilk kez piyasaya sürecek olmasından kaynaklanıyor. 35 bin dolarlık Model 3 en temel özelliklere sahip olacak. Maliyetler nedeniyle üç yıldır 35 bin dolar seviyesine çekilemeyen Model 3 için Tesla bundan böyle yalnızca internet üzerinden sipariş alacak. Bu şekilde de bazı gider kalemlerinin azaltılması hedefleniyor.

(euronews)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı