FeaturedKIBRIS

“TC vatandaşları için olan durum bir genelgeyle düzenlenecek”

Meclis Genel Kurulu’nda  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesinin KKTC Kalkınma Bankası (Değişiklik) Yasa Tasarısının Genel Kurulda üçüncü görüşmesine ilişkin tezkere  ele alındı.

Tezkere oy birliğiyle kabul edildi.

ARIKLI

Ardından içtüzüğün 62. maddesi uyarınca YDP Genel Başkanın Erkan Arıklı yürürlüğe girecek İkamet ve Vize Tüzüğü hakkında söz aldı.

Tüzüğün değişik kesimlerden reaksiyon gördüğünü söyleyen Arıklı hükümetin tüzükteki anomalilerin düzeltileceği sözleri verdiğini belirtti.

Tüzüğün Türkiye ile imzalanan uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu dile getiren Arıklı tek taraflı düzenlemeler yapılamayacağını kaydetti.

Bakanlar Kurulu toplantısında bu tüzüğün tekrar ele alınmak üzere ertelenmesini isteyen Arıklı aksi halde ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkacağını belirtti.

BAYBARS

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars tüzüğün şiddetli reaksiyon gördüğünün doğru olduğunu ancak aksi yönde reaksiyon gördüğünü, tüzüğün geniş kitleler tarafından iyi karşılandığını belirtti.

Bir ülkede bir yasal düzenleme yapılırken bunun bir ülke vatandaşı düşünülerek yapılamayacağını kaydeden Baybars, tüzüğün sadece Türkiye vatandaşlarına göre düzenlenmediğini belirtti.

Baybars, KKTC-TC arasında bu konuda bir anlaşma olduğunu, TC vatandaşları için olan durumun bir genelgeyle düzenleneceğini, mevcut sorunların bu şekilde çözüleceğini dile getirdi.

Baybars Türkiye’deki KKTC vatandaşlarıyla ilgili durumun da genelgeyle düzenlendiğini dile getirdi.

DİLEKÇE VE OMBUDSMAN KOMİTESİ RAPORLARI…

Daha sonra Dilekçe ve Ombudsman Komitesi’nden gelen raporlar ele alındı. Raporların ele alınması için kürsüye çıkan UBP Milletvekili Dilekçe ve Ombdusman Komitesi Başkanı Resmiye Canaltay meme kanseriyle ilgili farkındalığın artırılması gerektiğini söyledi ve erken teşhisin hayat kurtardığını vurguladı.

Canaltay daha sonra Dilekçe ve Ombudsman Komitesi’nin 6 Ombudsman raporuna ilişkin raporlarını okudu.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı