FeaturedKIBRISTünay MertekciYazarlar

Tarihi bir adım ile gelen fırsat

Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL), tarihi bir karar alarak Kıbrıslı Türk Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek’i Avrupa Parlamentosu’na aday gösterdi.

Böylelikle tarihte ilk kez Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar ortak bir seçime katılarak oy kullanacak.

Kızılyürek’in adaylığına gelince, kendisine Kıbrıslı Türk olduğu için değil, bir federalist olduğu için oy verilmesi çağrısında bulundu…

Kızılyürek’in ‘Neden Federal Devlet’ isimli kitabında federasyona olan inancını ve federasyonun Kıbrıs Türk toplumu için ne kadar gerekli olduğunu şu sözlerle ifade ediyor:

“Statüko Kıbrıs Türk toplumunun görünürlüğünü silikleştiriyor, kuvvetten düşürüyor ve Kıbrıslı Türkleri özne olarak giderek daha büyük oranda kaybolmaya sürüklüyor. Mevcut durum Kıbrıslı Türklerin özne olarak potansiyelini besleyip kuvvetlendirecek imkanları yaratmaktan uzaktır. Bu yüzden, adada kurulacak Federal Kıbrıs Devleti Kıbrıslı Türklerin varlığı açısından apayrı bir öneme sahiptir.”

Niyazi Kızılyürek, seçilmesi halinde şüphesiz ki Avrupa Parlamentosu’nda Kıbrıs’ta federasyonun yararına olacak her şey için çaba gösterecek. Fakat bundan da önemlisi toplam 105 bin 415 Kıbrıslı Türk’ün Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip olması.

Evet, biz Avrupa Birliği vatandaşıyız ve her AB yurttaşının hakkı olduğu gibi bizim de bu seçimlerde oy kullanma hakkımız var. Geçiş noktalarının yakınında kurulacak sandıklara gidip oy kullanmamız ve tüm dünyaya “biz de buradayız” mesajını vermemiz gerekiyor. Bu hakkımızı kullanarak kendimizi dünyanın gözü önüne tekrardan atabilir, bir farkındalık yaratabiliriz.

Öte yandan kullanacağımız her oyun, faşist ELAM örgütünün Avrupa Parlamentosu’na temsilci göndermesi karşısında bir engel oluşturacağını da unutmamamız gerekir…

Statükonun toplumumuzu yok oluşa sürüklediği bu dönemlerde bir federalistin, bir federalist Kıbrıslı’nın Avrupa Parlamentosu’nda bizi temsil edecek olma şansını iyi değerlendirmeliyiz.

Her ne isterse olsun ülkemizde barışa hizmet edecek her şeyi, her alanda desteklemeliyiz…

[email protected]

Tünay MERTEKCİ

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı