FeaturedKIBRIS

“TAK personelinin ciddi bir eğitimden geçmesi gerek”

Genel kurulda son olarak bugün YDP Milletvekili Erhan Arıklı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, UBP Milletvekili Zorlu Töre, CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları, DP Milletvekili Fikri Ataoğlu ve Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel söz alıp, konuştu.

ARIKLI: “TAK PERSONELİNİN CİDDİ BİR EĞİTİMDEN GEÇMESİ GEREK”

YDP Milletvekili Erhan Arıklı “Üniversitelerimiz ve TAK’ın Sorunları” başlıklı konuşmasına, “Verimsiz bir meclis dönemi geçirdik” diyen başladı.

TAK’ın sorunlarına değinmek istediğini belirten Arıklı, “TAK bizim güzide bir kuruluşumuz” dedi. Gerek KKTC’de, gerek yurt dışında bir çok basın kuruluşunun haberleri TAK’tan aldığına işaret ederek, geçmiş hükümetlerin TAK’ın sorunlarına eğilmediğini dile getiren Arıklı, parası hazır olduğu halde TAK’ın bina sorununun bile çözülmediğini söyledi.

TAK personelinin ciddi bir eğitimden geçmesi gerektiğini savunan Arıklı, TAK personelinin oldukça donanımlı olduğunu ancak bazen çeşitli spekülasyon ve ajitasyonlara maruz kalınabileceğinden, bu konularda eğitimin şart olduğunu belirtti.

Rum basınındaki haberlerin bir süzgeçten geçirilerek yayınlanması gerektiğini dile getiren Arıklı, gazetelerde yer alan bazı Rum basını haberlerinin başlıklarından örnekler verdi.

TAK aboneliği için yıllar önce 3 bin TL istendiğini ve bu rakamın pek çok yayın kuruluşu, özellikle milliyetçi gazeteler için çok yüksek olduğunu savunan Arıklı, kurumun belirli kriterlere dayanarak, bazı medya kuruşlarına ücretsiz hizmet verdiğini söyledi.

Dünyanın hiçbir yerinde devlet ajanslarının haberlerini parayla satmadığını iddia eden Arıklı, TAK’ın “silah olarak” kullanıldığını öne sürdü.

Arıklı, hangi gazetecilerin İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarının devlet bütçesinden yatırıldığına ilişkin sorusunu yineleyerek, yanıt istedi.

Yandaş medya oluşturma konusunda DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın kriterler belirleyerek çalışmalar yaptığını iddia eden Arıklı, bu konularda şeffaf olunması, bazı medya kurumlarının susturulmaya çalışılmaması gerektiğini dile getirdi.

Arıklı daha sonra üniversiteler konusuna değinerek, ciddi öğrenci kaybına neden olacak sıkıntılarla karşı karşıya kalan üniversiteler bulunduğuna işaret ederek, yeni eğitim yılına sorunlu başlanacak olmasının hükümetin en büyük sorunu olması gerektiğini söyledi.

Arıklı, ülkedeki 19 üniversitenin de akademik kriterlere uyduğunu söylemenin zor olduğunu ifade ederek, YÖDAK’ın güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Arıklı, bu yıl üniversitelere çok da az öğrencinin geleceği öngörüsünde bulundu.

ÇAVUŞOĞLU: “HEP DIŞARIDAN İTHAL SEÇENEKLERLE, LOKOMOTİF SEKTÖR OLUNAMAZ”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da eleştirilere cevaben yaptığı konuşmada, sıkıntıları aşabilmek ve ülkede alışkanlık haline gelmiş ders kayıplarını ortadan kaldırmak amacıyla çalışmak gerektiğini söyledi.

Belediyelerle işbirliği içinde sıkıntıların aşılabilmesi için çalışmalar yapıldığını belirten Çavuşoğlu, Mağusa Belediyesi’nin kendilerine 4 derslik yapma sözü verdiğini; Değirmenlik Belediyesi ve Girne Belediyesi’nin de derslik yapılması konusunda kendilerine yardımcı olacağını kaydetti.

İskele’de kolej açılması noktasında başlatılan sürece de değinen Çavuşoğlu, kitap ve kırtasiye ihalesine çıkıldığını; her branşda münhal çıkıp öğretmen açığını kapatmak için adım atıldığını kaydetti.

Üniversiteler konusundaki eleştirileri de yanıtlayan Çavuşoğlu, üniversitelerin normal kayıtlarında herhangi bir denklik arayışı ve denklik sorunu olmadığını, denkliğin son dönemlerde sadece yatay geçişlerde aranan bir şey olduğunu söyledi.

Hep dışarıdan ithal seçeneklerle, lokomotif sektör olunamayacağını ifade eden Çavuşoğlu, ülkede akademisyen yetiştirilmesi konusunda da çalışmalar yapılacağını belirtti.

Eğitim kültür ataşelikleri konusunun ise yeniden gözden geçirileceğini ifade eden Çavuşoğlu, eğitim kültür ataşeliklerinin bir kısmının istihdam maksatlı atandığını kaydederek, bunun gözden geçirilerek, son vereceklerini söyledi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı