FeaturedKIBRIS

Tacan Reynar: “Af Yasası çıkarılmalı”

Eski Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, Halil Karapaşaoğlu ile ilgili açıklama yaptı.

Eski Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu için Askeri Mahkeme’nin vermiş olduğu ceza karşısında  Meclis’in “Af Yasası” çıkarması gerektiğini ifade etti.

Reynar yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Askeri Mahkeme’nin vermiş olduğu ceza sonrasında vicdani ret hakkı ile ilgili kamuoyunda tepkiler yükselince bir yasa tasarısının meclis gündemine getirildiği görülüyor.
Bu yasa çalışması ile gerek siyasilerin açıklamaları gerekse de yasa tasarısı metnine bakıldığında bazı yanıltıcı bilgilerin verildiği açıkça ortada. Bilinmelidir ki, Askeri Mahkeme hükmü verdikten sonra Halil Karapaşaoğlu için yasa yürürlüğe girse bile değişen bişey yok. Aylar öncesinden bu durumu uyarmamıza rağmen dikkate alınmadı. Şimdi Meclis’te hem yasa çalışması, hem de bolca popülizm var.

Halil mahkeme hükmü gereğince para cezasını ödemezse 20 gün hapis yatacak. Hapis cezası süresi yasa çalışması bitmeden yetiştirilip tamamlanamaz. Tamamlansa bile şu anki tasarıda bulunan geçici madde sonuçlanan ceza davalarını kapsar şekilde yorumlanabilir mi, o da ayrı bir tartışma konusu. Halil Karapaşaoğlu ile ilgili dava sonuçlandı, dolayısıyla geçici maddede yazan “haklarında kovuşturma ve soruşturma yürütülenlerle ilgili tüm işlemler durdurulur ve haklarında açılmış bulunan ceza davaları bütün sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkar” ifadesinin bu davayı kapsar şekilde yorumlanması mümkün değildir.
Eğer yasa tasarısı Halil cezaevine girmeden yetiştirilirse bu maddede cezanın infazını kapsar şekilde değişiklik yapılmalı veya yasa yetişmeyecekse Halil için derhal af yasası çıkarılmalıdır.

Şu an için en doğru yolun, yasa tasarısının kamuoyunda daha etkin şekilde tartışılmasına olanak sağlanmasına fırsat verecek şekilde Askeri Mahkeme’nin vermiş olduğu ceza karşısında Halil Karapaşaoğlu için Meclis’in bir “Af Yasası” çıkarması gerektiğini düşünüyorum.
Halil cezaevine girmesin !
#HaliliçinAfYasası”

Etiketler

Benzer Haberler

Başka Haberler
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı