EkonomiFeatured

Sterlin’deki yükseliş devam ediyor

Sterlin - dolar - euro kaç TL?

Sterlin – dolar – euro kaç TL? 13 Şubat 2020 dolar kuru en son ne kadar oldu? Spot piyasada döviz alış satış fiyatlarında son durum.

Jeopolitik endişeler nedeniyle baskı altında kalan dolar/TL, haftayı 6 lira bandında geçiriyor.

Dolar/TL 6,04 seviyesinde seyrediyor

Euro/TL 6,55’de yer alıyor.

Sterlin/TL ise 7,89 civarında hareket ediyor.

ABD’DE ENDEKSLER REKOR SEVİYELERİNDEN KAPANDI

ABD’de dün veri gündeminin zayıf olmasına karşın pay piyasaları ve dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin devam ettiği görüldü. Dow Jones endeksi yüzde 0,94, S&P 500 endeksi yüzde 0,65 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,90 değer kazanarak tüm zamanların en yüksek kapanışlarını gerçekleştirdi.

Dolar endeksi ise Almanya başta olmak üzere Avrupa ekonomisindeki sorunlar ve ABD’de istihdam piyasasının gücünü korumasının etkisiyle içinde bulunduğu yükseliş trendindeki hareketini sürdürüyor. Dün yüzde 0,3 değer kazanan dolar endeksi, 10 Ekim 2019’dan bu yana ilk kez 99’un üzerine çıktı.

FED BAŞKANI POWELL: CORONA VİRÜSÜN ABD’YE BİRAZ ETKİSİ OLACAK

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Çin’den yayılarak küresel ekonominin geri kalanını etkileyebilecek corona virüsün ABD üzerinde de “biraz” etkisi olacağını söyledi.

Küresel piyasalarda ise corona virüsün yayılma hızında son günlerde yaşanan yavaşlama yerini yeniden yükselişe bırakması satışları artırdı.

Uzmanlar, yurt içinde Suriye konusunda ABD ve Rusya ile sürdürülen diplomatik ilişkilerin gündemin üst sıralarında yer aldığını belirterek, artan jeopolitik risklere karşın ABD ve NATO yetkililerinin olumlu açıklamalarının piyasaları desteklediğini söyledi.

Bugün Türkiye’de açıklanan sanayi üretimi verisinin beklentilerin üzerinde geldiğini, öğleden sonra ABD’de enflasyonun takip edileceğini dile getiren uzmanlar, teknik açıdan dolar/TL için 6,05’in destek konumuna geldiğini, bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 6,10 seviyelerinin gündeme gelebileceğini kaydetti.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı