FeaturedKIBRIS

“Statüko kabul edilemez ve sürdürülemez…”

CTP Milletvekili Fikri Toros, BM Genel Sekreteri Gutterres’in Güvenlik Konseyi’ne sunduğu rapouna ilişkin açıklama yaparak değerlendirmelerde bulundu.

Toros’un açıklaması şu şekilde

“BM Genel Sekreteri Sayın Guterres Güvenlik Konseyine sunduğu raporunda, siyasi eşitliğe dayalı, iki bölgeli ve iki toplumlu federasyonu desteklemeye devam edeceklerini yeniden teyit etmiştir.

Böylelikle, “yenilikçi fikir” olarak ortaya atılan “alternatif çözüm modelleri” tartışmalarına dair yaklaşımını netleştirmiştir! Federal Kıbrıs ve çözümsüzlüğün sonuçlarıyla ilgili toplumların gerçekçi olarak bilgilendirilmeleri gerektiğine dikkat çeken Genel Sekreter, mobil iletişim işbirliği gibi tüm güven artırıcı önlemlerin daha fazla gecikmeden hayata geçirilmeleri çağrısını yinelemiştir.

Raporda, BM parametlerine bağlı kapsamlı siyasi anlaşma hedefi doğrultusunda müzakerelerin devam edebilmesi için gerekli olan prensiplere de açıklık getirilmiştir:

1) Referans şartlarında mutabakat,

2) 11 Şubat 2014 tarihli ortak deklarasyona bağlılık,

3) Crans-Montana’ya kadar varılan yakınlaşmalara bağlılık,

4) 30 Haziran 2017 tarihinde taraflara sunulan 6 başlıklı çerçevenin içeriği zeminine bağlılık,

5) Ucu açık değil, sonuç odaklı bir müzakere yöntemi. Taraflara yaptığı çağrıyla, bu prensiplerin özümsenmesi ve gerekli iradenin oluşması halinde yeniden görev almaya hazır olduğunu yineleyen Genel Sekreter, özel temsilcisi Sayın Lute’un istişarelerine devam edeceğini de belirtmiştir.

Federal çözüm, kurulduğu günden bu yana CTP’nin “omurga” niteliğinde olan temel ilkesini teşkil etmektedir. Buna bağlı olarak, bu çıkmazın aşılması için üzerimize düşen sorumluluğun bilinci içerisinde çalışmalarımıza yılmadan devam edeceğiz.

Kıbrıs’ta devam eden istikrarsızlığı artıran, bölünmüşlüğü ve ayrılıkçılığı derinleştiren ve Kıbrıs Türk Toplumunu kendi vatanında dünyadan tecrit edilmiş konumda tutan statüko kabul edilemez ve sürdürülemez…”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı