CoronavirüsKIBRIS

“Son derece gereksiz ve yıpratıcı tartışmalar yaşandı”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Tufan Erhürman, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla üniversiteler konusunda son derece gereksiz ve yıpratıcı tartışmalar yaşandığına dikkat çekti.

Erhürman sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Üniversiteler Konusunda Açılan Yarayı Hızla Tedavi Etmek Zorundayız

Bakanlar Kurulu, öğrenci izni olanların karantina ücretlerini kendilerinin ödemesi kaydıyla 8 Haziran’dan itibaren ülkeye gelebileceklerine dair bir karar açıkladı. Sosyal medyada hak ve kabul etmediğimiz bazı paylaşımlar yapıldı, son derece gereksiz ve yıpratıcı tartışmalar yaşandı.

Üniversitelerimiz hızla devreye girdi ve öğrencilerini karantina merkezlerinde ücretsiz olarak misafir edeceklerini açıkladılar. Demek ki BK kararı alınmadan önce üniversitelerle gerekli iletişim kurulsaydı hiç yaşanmayacaktı bu yaşananlar. Süreç yönetiminde bir kez daha ciddi bir hata yapıldı ve şimdi hep birlikte açılan bu yarayı tedavi etmek zorundayız.

Bu arada YÖK, ülkemizde öğrenim gören pek çok TC vatandaşı öğrencinin Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yapmasının önünü açma potansiyeli olan bir karar üretti. Bu ülkede yüksek öğretimin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması yaşamsal önemdedir. Yetkili makamlar YÖK nezdinde gerekli girişimleri hemen yapmalı, BK kararının açtığı yara hızla kapatılmalı, bu dönemde öğrencilerin gerekli tedbirler alınarak üniversitelerimize gelişini ve burada öğrenime devamını teşvik edecek, özellikle başarılı öğrencilere ek olanaklar sunacak yeni düzenlemeler için çalışma başlatılmalıdır.

Ülkenin can damarlarıyla oynayan özensizliklere değil, kaliteli yükseköğretim esasına dayanan öğrenci dostu üniversiteler adası olma idealini gerçeğe dönüştürmek için hep birlikte çok çalışmaya ihtiyacımız var.”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı