AmerikaFeaturedTürkiye

Son dakika… Vize krizine ilişkin yeni açıklama

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinde yumuşama olarak yorumlanan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamanın ardından bir açıklama da Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nden geldi. Yapılan son açıklamada yargı süreci devam eden davalarla ilgili güvence verilmesinin söz konusu olmadığı vurgulandı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, ABD’nin güvence verildi açıklamasına ilişkin “Dosyalarla ilgili güvence verilmedi” yanıtını verdi. 

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak hükümetimizn herhangi bir güvence vermesi söz konusu değildir. ABD’de Türkiye vatandaşlarıyla ilgili davalara ilişkin Türkiye’nin çok ciddi endişeleri bulunmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklama şöyle:


ABD Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan ilk yazılı açıklama 

ABD Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, “Ön güvenceler temelinde Türkiye’de kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derecede güvenlik durumunun iyileştiğine inanmaktayız” ifadelerine yer verildi.

Son dakika: ABD ile vize krizinde sürpriz adım

Amerikan Büyükelçiliği’nin USEmbassy Turkey isimli Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk hükümetinden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz. Ayrıca, Türk hükümetinden yerel çalışanlarımızın kendi resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence de alınmıştır.

Bundan sonra Türk hükümeti bizim yerel bir çalışanımızı gözaltına alma ya da tutuklama niyetine ilişkin önceden Amerikan hükümetine bilgi vermeyi taahhüt etmiştir. Bu ön güvenceler temelinde Türkiye’de kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derecede güvenlik durumunun iyileştiğine inanmaktayız.

Halihazırda tutuklu misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut davalarla ilgili ciddi endişemiz sürmektedir. Aynı zamanda olağanüstü hal altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin endişemiz devam etmektedir. Amerikalı yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhatapları ile görüşmeyi sürdürecektir.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı