SağlıkYAŞAM

Sivrisineklerden kurtulma yolları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İsmail Yıldız, önerilerde bulundu.

 

Sivrisineğin ısırdığı yerde yanma hissi, kızarıklık, kaşıntı ve şişlik olabilmektedir. Bu bulgular genellikle 1-2 gün sürebilmektedir. Sivrisinek ısırıklarında lokal cilt reaksiyonlarına yönelik antihistaminik kremler sürülebilir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İsmail Yıldız, önerilerde bulundu Su birikintileri, çöp kokuları ve sulak alanlar sivrisinek varlığını arttırır. Sivrisinekler insanlardan ve hayvanlardan kan emdikleri için ciddi hastalıklara, bazen salgınlara ve en basit haliyle ısırmaya bağlı cilt reaksiyonlarına neden olabilir.

Sivrisineğin ısırdığı yerde yanma hissi, kızarıklık, kaşıntı ve şişlik olabiliyor. Bu bulgular genellikle 1-2 gün sürebiliyor. Sivrisinek ısırıklarında lokal cilt reaksiyonlarına yönelik antihistaminik kremler sürülebilir. İşte Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İsmail Yıldız’ın, sivrisinekten korunmak için önerileri…

1. Sivrisinekten korunmak için lavanta, kekik, nane, tarçın ve sarımsak gibi birçok bitkiden yararlanılmıştır. Örneğin; lavanta yağı kullanılması sivrisineklerin vücuda yaklaşmasını önlemektedir.

2. Sokma sonrası hemen bir sağlık kuruluşuna başvurularak, uzman yardımı alınmalıdır.

3. Koruyucu önlemler gereklidir. Bahçede veya yeşil bir alanda zaman geçirilecekse uzun çorap ve mutlaka ayakkabı giyilmelidir.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı