FeaturedKIBRIS

“Sivil toplum örgütleri dahil herkes karşı çıktı”

Meclis Genel Kurulu toplantısında, güncel konuşmalar yapıldı.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Eğitimin geleceği konusunda yaptığı konuşmada, ilgili bakanların Meclis’te olmamasını eleştirerek, iç tüzükte bir düzenleme yapılarak, benzer konuların arka arkaya konuşularak, ilgili bakanın cevap verebilmesine olanak sağlanabilmesi talebini aktardı.

Özyiğit, Korona virüsün ülkede görülmesi ile ülkede yeni bir sürece girildiğini, 10 Mart’tan itibaren eğitime ara verildiğini, özel okulların örgün eğitimi sürdürebilmek için bir düzenek kurduklarını, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da bu sürece dahil olduğunu ve üniversitelerin de benzer bir sistem içine girdiğini söyledi.

Süreç içinde eğitimin ne kadar devam ettiğini, ne kadar sağlıklı verimli olduğunu soran Özyiğit, kayıpların giderilmesi için sürecin iyi takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Haziran ayında yapılacak sınavlar için, belli sınavların hızlandırılmış veya kurs nitelikli olarak 19 Mayıs veya bayram sonrası açılamaz mıydı?” diye soran Özyiğit, “maalesef durduk ve seyrettik. Bu çerçevede bu eğitme devam edilebilirdi diye düşünüyorum” dedi.

Sınıf geçme konusunda yapılan toplantıyı anımsatan Özyiğit, 1. Dönem notlarının esas alındığını, ilkokullarda kanaat notu kullanılabileceğini, ancak üniversitelerin sınav yapmak yerine lise notlarına göre öğrenci alacaklarını açıkladıklarını dile getirdi, “ama belki de ikinci dönem öğrencilerin bu notlarını yükseltebilmek için gayret gösterdiyseler, bu çocuklara not yükseltmek için bir fırsat verilmesi gerekmez miydi” diye sordu.

Özel okulların ülkenin kanayan yarası olduğuna dikkat çeken Özyiğit, özel okul ücretleri konusunda ilgili bakanlığın tavrının ne olduğunu, “buyurun bütün öğrencileri almaya hazırız” deyip demediğini  sordu.
Bunun olabilmesi için tam gün eğitimin gündeme getirilmesi gerektiğini vurgulayan Özyiğit, devlet okullarında kayıt sırasında alınan katkı konusunda da eleştirilerde bulundu.

Önümüzdeki dönemde Yüksek Öğrenimin nasıl devam edeceğini, online devam edecek dersler sonrasında öğrencilerin ülkeye nasıl getirilebileceğini de soran Özyiğit, hizmet satın alma konusunda ülkeye ciddi bir katkısı olduğunu, bu sebeple bunların doğru bir zeminde irdelenmesi gerektiğini aktardı.

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, Özyiğit’in meclis konuşmalarının düzenlenmesi talebine katıldığını söyledi.

10 Mart’ta okullar kapatıldığında uzaktan eğitimin başlatılması için çalışma yapıldığını, ancak tüm kamunun kapatılmasıyla uzaktan eğitimin de sıkıntıya girdiğini aktaran Bakan Çavuşoğlu, daha sonrasında yapılan çalışmalarla 500’ün üzerinde öğretmenin uzaktan eğitime katkı koyduğunu aktardı.

Çavuşoğlu, Online eğitim konusunda bir takım araştırmalar yaparak, bir firmayla anlaştıklarını ancak bunun pandemiye takıldığını, liselere online eğitimin verilebildiğini söyledi.

Günün sonunda hala devam eden dersler olduğunu belirterek, öğrencileri bu derslerden sorumlu tutamamalarının sebebinin, online eğitim sağlayamadıkları çocuklar bulunması olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, bir yıl içinde bütün eğitim kayıplarını gidermek hedefinde olduklarını kaydetti.

Kapanmanın ilkel ama etkili bir yöntem olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, açılma sürecinde ise eğitim kayıplarının konuşulduğunu belirtti.

Hızlı bir telafi konusuna değinen Bakan Çavuşoğlu, yıl  içinde bütün kayıpların giderilmesini amaçladıklarını vurguladı.

Sadece lise son sınıfların kayıpları olacak gibi görünse de bu kaybın sadece 15 gün civarında olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, yeni süreçte müfredatlara ortak ders planı konulacağını söyledi.

Sınıf geçme tüzüğünün birlikte hazırlandığını dile getiren Çavuşoğlu, pandeminin özel durumuna binayen ve istatistiklere bakılıp geçici olarak oluşturulduğunu, bu kadar kolaylaştırılmasını doğru bulmadıklarını, dolayısıyla gelecek yıldan itibaren ise kalıcı bir tüzük oluşturulacağını kaydetti.

Yeterlikler konusunun bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, lise son sınıfların not yükseltmeye girebilmesine olanak sağlamak gerektiğini düşündüğünü, ancak buna sivil toplum örgütleri dahil herkesin karşı çıktığını anımsattı.

Özel okulların fiyat artışının kabul edilebilir olmadığını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, özel okulların yetkilileri ile görüştüğünü, ancak bir yere varamadıklarını, pandeminden sonra özel okullar ile de yeni bir dönem başlayacağını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, kayıt ücretleri ile ilgili soruşturma açılan bir okul görmediğini, kayıt ücreti alan çok okul olduğunu, bu konuda da yeni dönemde bir takım çalışmalar yapılarak, sorunun çözüleceğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, Öğretmen nakillerinin 3 Temmuz’a kadar tamamlanacağını ve münhallerin de yapılacağını sözlerine ekledi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı