FeaturedKIBRIS

Sınava katılmak için son başvuru 16 Ekim

Amatör Denizci Belgesi (ADB) ile Kısa Mesafe Telsiz (AMT) eğitimi ve sınavı, Cumartesi Lefkoşa’da Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Büyük Kütüphane’de bulunan 4 numaralı salonda yapılıyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, saat 10:00’da başlayacak eğitimler ve 13.00’te başlayacak olan sınavlara katılıp Amatör Denizci Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz belgesine sahip olmak isteyenler, en geç Çarşamba günü mesai bitimine kadar www.bub.gov.ct.tr/BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER/ADES adresi üzerinden çevirim içi (online) kayıt yaptırmalı ya da aynı bağlantıda bulunan kayıt formunu doldurup [email protected] adresine PDF veya JPEG formatında göndermeli veya şahsen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na iletmeli.

Açıklamaya göre, 13 Temmuz 2019’da yapılan ADB eğitim ve sınavına katılıp ADB almaya hak kazananlar, 24 metreye kadar motorlu özel tekne kullanma yetkisine sahip olacak. 24 metreye kadar olan telsizli özel tekneler, yalnızca ADB ve KMT belgesi sahipleri tarafından kullanılabilecek. Bu nedenle 13 Temmuz 2019’da Gazimağusa’da yapılan ADB eğitim ve sınavına katılan ve belge almaya hak kazananlar, KMT belgesi sahibi olmak istiyorlarsa, Cumartesi günü saat 11.00’de yapılacak olan KMT eğitimi ve 13.00’te yapılacak olan KMT sınavı için kayıt yaptırmalı.

ADB ve KMT eğitimi ve sınavı veya kayıt işlemleriyle ilgili +392 601 15 35 numaralı telefondan mesai saatleri içinde bilgi alınabilir. ADB eğitim dokümanına https://bub.gov.ct.tr/Portals/27/kitapck_rgb.pdf adresinden ulaşılabilir.

19 Ekim Cumartesi ADB ve KMT Eğitimi ve Sınavı Programı şöyle:

“09.00: Kayıt; 10.00: Konuşmalar; 10.10: ADB Eğitimi ; 11.40: KMT Eğitimi; 12.50: ARA; 13.00: ADB ve KMT Sınavı”

Bu arada, 13 Temmuz’da Gazimağusa Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Amatör Denizci Eğitim ve Sınavı’na katılanlar, amatör denizci belgelerini, mesai saatleri dahilinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan alabilecek.

Amatör Denizci Eğitim ve Sınavı’na katılıp belge harcı ödemesi yapamayanlar için oluşturulan “ödeme kodları”na (C kodları) bakanlık internet sitesinden ulaşılabilir.

Amatör Denizci Eğitim ve Sınavı’na katılıp, belge harcı yatıramayanlar, bakanlık internet sitesinde: BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER/ADES; “ADES BELGE HARCI C KODU/EKSİK EVRAK LİSTESİ” bölümünden isminin karşısında yazan “C kodunu” kullanarak, KKTC’de bulunan herhangi bir Halkbank şubesi veya Halkbank İnternet Şubesinden ödeme yapabilir. Aynı listede başvuru formu ibraz etmeyen katılımcılar da yer alıyor.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı