FeaturedKIBRIS

‘Şimdi daha çok ve üstelik daha inançlı yoldaşlar var’

Tarım ve Doğal Kaynaklar eski Bakanı ve CTP Milletvekili Erkut Şahali sosyal medya üzerinden Avrupa Parlamentosu seçimleri hakkında paylaşımda bulunarak “Kıbrıs Sorunu’nunun federasyon temelinde çözümüne ilişkin tarihi boyunca dile gelmiş pek çok fikrin, ete kemiğe bürünmüş hali bu seçimdir.” dedi.

Niyazi Kızılyürek’in seçimi kazanması hakkında da düşüncelerini dile getiren Şahali, “Kıbrıslı Türkler, adanın politik eşit ortağı olarak, dünyayla bütünleşene kadar yürünecek yolda, şimdi daha çok ve üstelik daha inançlı yoldaşlar var…” dedi.
Şahali’nin paylaşımı şu şekilde:

“Avrupa Parlamentosu seçim süreci ve sonuçları, Kıbrıs’ta karşılıklı kabul edilebilir, bilinen tek çözüm formülü federasyonun nasıl bir durum yaratacağının aynasıdır.
Bir toplumun partisinin listelerinde, diğer toplumdan aday bulunabilir, her iki topluma mensup bireyler, partilere yasaların düzenlediği çerçevede oy kullanabilir ve bir toplumu temsilen seçilen, köken itibariyle diğer topluma mensup olabilir.
Kıbrıs Sorunu’nunun federasyon temelinde çözümüne ilişkin tarihi boyunca dile gelmiş pek çok fikrin, ete kemiğe bürünmüş hali bu seçimdir.
Ve sonucu:
AKEL listesinde aday gösterilen Niyazi Kızılyürek Kıbrıslı Türk kökenli olmasına karşın, kendi kökenine mensup tek bir seçmenden oy almamış olsaydı dahi, yine de seçimi kazanabiliyordu. İşte bu federalist düşünceyi sindirenlerin nasıl davranacağının somut göstergesi oldu. Kökene dayalı politik yaklaşımların uygun zeminde tuzla buz olabileceği gün gibi ortaya çıktı. Dahası, AKEL ve ona oy verenler, Kıbrıs Türk Halkı’nın federasyon için boşa kürek çekilmediğine dair inançlarının pekişmesine katkı sağladı.
Şimdi daha çok umut var…
Geçmiş gönül kırıklıklarına önemli bir iyileştirici müdahale var, samimiyetin göstergesi bir sonuç var ve Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek gibi birleştirici bir arakesit var.
Kıbrıslı Türkler, adanın politik eşit ortağı olarak, dünyayla bütünleşene kadar yürünecek yolda, şimdi daha çok ve üstelik daha inançlı yoldaşlar var…”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı