FeaturedKIBRIS

“Sıfır vaka durumunu aşı bulunana kadar iyi bir şekilde sürdürmemiz gerekir”

Mobilya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Ciddi, “ülkemizde zamanında alınan kararlar ve sonrasında özellikle sağlık bakanlığımızın göstermiş olduğu başarı ile yakaladığımız sıfır vaka durumunu aşı bulunana kadar iyi bir şekilde sürdürmemiz gerektiği kanısındayız.” dedi.

Ciddi açıklamasında şunları kaydetti:

“Bununla birlikte bu günlerin gündemi olan dışa açılım konusu ile ilgili duyduğumuz endişe üzerine bizlerde bir değerlendirme yapıp fikirler ürettik. Bize göre “sıfır vaka garantili ada” ile yola devam etmek gereklidir. Çünkü adamızda herhangi bir şekilde virüs oluşursa dışa açılım yaparak ekonomimizi toparlamaya çalışırken aksine daha da zarar verebiliriz. Çünkü virüs ile birlikte ada içindeki insan hareketinin de azalacağını ve virüs ile birlikte dıştan da birilerinin, özellikle öğrencilerin gelmeyeceğini düşünüyoruz.

Düşüncelerimiz şu şekildedir:

  • Ülkemize kim nerden gelecekse 14 gün karantina sistemi ile adaya girebilecektir, bu bize aynen şu an olduğu gibi sıfır vakayı garanti edecek ve sağlık konusunda hiçbir endişemiz kalmamış olacaktır.
  • Geriye sadece ekonomi konusu kalıyor. Bunu da ekonomimize en çok katkıyı sağlayan 2 ana sektör eğitim ve turizm ile çözmemiz gerekir. Diğer sektörleri de benzer şekilde çözeceğiz. En önemlisi bu 2 ana sektörümüzdür.
  • Eğitim konusunda; tüm üniversitelerin online eğitim vermeyeceklerini açıklayıp akabinde de ücretlerinde yapabilecekleri kadar indirim yapıp öğrencilerini buraya çağırmaları gereklidir. Onlara 14 gün karantina ile giriş yapılması sisteminin kalkmayacağı garantisini vererek virüssüz bir adada eğitim göreceklerini garantiye alıp, bunun yanında öğrencilerin ailelerini de getirmelerini teşvik etmemiz gerekmekte onlara da virüssüz adayı garanti etmeliyiz. Devletimizin ailesini adaya getiren öğrencinin okul harçlarına hatırı sayılır destek vermesi gerekir ki teşvik olsun. 100.000 öğrencimiz vardır. %2 si ailesini getirebilse 2000 aile demektir. Bununla birlikte 2000 kiralık ev demektir, ekstradan ve ciddi bir katma değer demektir. En az 9 ay burada kalacak bu insanların %15 i ev almaya karar verse 300 ev satışı demektir. Buna benzer durumlar en az 9 ay boyunca nakit sıcak paranın adaya gelmesini sağlayacaktır. Bizce eğitim sektörünü bu şekilde pazarlamamız gereklidir.
  • Turizm konusunda ise; aynı şekilde virüssüz adayı garanti edip turizm şeklini uzun zamanlı konaklamaya çevirmemiz gereklidir. Yani Türkiye, İngiltere, Rusya gibi ülkelere çok hızlı bir reklam kampanyası başlatıp maksimum 2-3 ayda tüm rezervasyonları

doldurmamız gereklidir. Gelecek olanlar gerek hotellerde gerekse müstakil evlerde en az 4-5 ay gibi bir süre kalacak ve virüssüz bir ülkede yaşayacak. Bu şekilde tüm hotel odalarını ve bungalov ile kiralık evleri dolduracağımıza bizim hiç şüphemiz yoktur. Bu ülkelerden gelenlere de yine ev satışı gibi katma değerli satışlar yapacağımıza ve adamıza kalıcı bir de tanıtım yapacağımıza hiç şüphemiz yoktur. Bu şekilde de turizm sektörünü tanıtmamız gereklidir.

Aşısının ne zaman bulunacağı meçhul olan bu virüs ile yaşamaktan ise her sabah korku ile dışarı çıkmaktan ise bugün olduğu gibi emniyetli şekilde dışarı çıkmak ve ekonomimizin de etkilenmeyeceği bir çözüm olduğuna inanıyoruz.”

Voice of the Island / MOSAD

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı