CoronavirüsFeatured

Siber’den PCR testi pozitif olan hastalar ile ilgili hatırlatma

Covid 19 Koordinasyon Konseyi Dr. Sibel Siber,  aldıkları tavsiye kararlarından birinin de PCR testi pozitif olup, hiçbir klinik belirtisi olmayan (hasta olmayan) kişilerle ilgili olduğunu hatırlattı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Siber şu ifadelere yer verdi:

“Covid 19 Koordinasyon Konseyi olarak aldığımız tavsiye kararlarından biri de, PCR testi pozitif olup, hiçbir klinik belirisi olmayan(hasta olmayan) kişilerle ilgiliydi.

PCR testi pozitif olan, ama hiçbir semptomu olmayan kişlerin, eğer 60 yaş altında ve kronik bir hastalığı yoksa, hastane dışında, özel olarak düzenlenmiş (güvenlikçisi, sağlıkçısı olan) karantina merkezinde PCR neticesi negatifleşinceye kadar kontrolde tutulmasını tavsiye etmiştik.

Bu kişilerin ancak semptom (klinik belirti) göstermesi halinde hastaneye yatırılmasını önermiştik. Bunun için de sağlıklı olan pozitif vakalar için acilen bir özel karantina merkezinin düzenlenmesini toplantımızda dile getirmiştik.

Bugün hastane yataklarının hasta olmayan PCR pozitif kişilerle doldurulduğu haberi ve bununla ilgili yaşanan sıkıntıları okuyunca, bu karar önerimizi hatırlatmayı uygun gördüm.”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı