CoronavirüsFeatured

“Seyir böyle devam ederse aktif vaka sayıları giderek azalabilecek”

Avustralya NSW Eyaleti Sağlık Bakanlığı Veri Bilimi Müdürü Kıbrıslı Dr. Yalçın Oytam, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük vaka sayılarını baz alarak, salgının yayılma hızının düştüğünü ifade etti, yapılması gerekenleri açıkladı.

Oytam’ın yaptığı açıklama şu şekilde

“Kuzey Kıbrıs COVID19 v2 21 Eylül 2020

Ekteki grafik, 11 Eylül bu yana Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük vaka sayıları doğrultusunda güncellenmiş Covid19 toplum içi yayılma (üreme ) hızını gösterir.

Görüldüğü üzere, yayılma hızı 1.4’ten 0.8’e düşmüştür. Düşüş, geriye dönük baktığımızda 9 ve
16 Eylül tarihleri arasında gerçekleşmiştir.

Salgının yayılma hızının 0.8’e düşmesi ne anlama gelir? 1’in hemen altında bir rakam olarak, salgının yayılma sürecinden çıkıp duraksadığına, ve seyir böyle devam ederse aktif vaka sayılarının giderek azalabileceğine işarettir.

Bu, haliyle olumlu bir gelişmedir. Şimdilik çok erken olsa da, örneğin okulların yakın bir tarihte normal eğitime başlayabilmesi açısından umut vericidir.

Analiz sonuçlarını değerlendirirken, gözlenen değişikliğin muhtemel nedenlerini de hesaba katmak önemlidir. Bilindiği gibi, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi 9 Eylül’de Resmi Gazete’de yayınlanan, gerek sosyal temas gerekse ithal vakaları azaltacak bazı önlemler almıştır. Ancak, hastalığın kuluçka süresi itibarıyle bugün açıklanan test sonuçları bir hafta önceki sosyal temas şartlarını yansıtır. Aynı şekilde, bugün uygulanan temas kısıtlamaları etkisini bir hafta sonraki test sonuçlarında gösterir. Bu durumda 9 Eylülde açıklanan ek kısıtlamalar, 9-16 Eylül arası görülen düşüşü tam olarak açıklamayabilir.

ACİLEN YAPILMASI GEREKENLER

Daha önce de belirttiğim gibi Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamalarda, mutlaka Kıbrıs’ta sürekli ikamet eden kişilere yapılan günlük test sayısını toplamdan ayrı olarak açıklamalıdır. Testlerin kaçının devlet ve özel hastanelerde yapıldığının açıklanması, Tıbbi meslek kurumlarının şeffaflık acısından veri toplama işlemlerine dahil edilmesi, en azından detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi, ve yapılan açıklamaların basın mensupları tarafından sorguya açık olması toplum içi güven duygusunu artırmak açısından çok önemlidir.”

GRAFİĞİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Voice of the Island

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı