FeaturedKIBRIS

Sarpten nedensiz balık ölümlerine açıklık getirdi (Videolu)

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten sosyal medyada yaptığı açıklamada, “son günlerde “nedensiz balık ölumlerine” açıklık getirdi.

Sarpten’in konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Özellikle sonbaharda yağmurların artması ile gölün etrafındaki havzadan yıkanarak gelen sular gölleri doldurur. Toprağı yıkayarak gelen bu sular, topraktaki besleyici nutrientleri (azotlu, fosforlu bileşikler), göllere taşır. Ortamdaki besleyici maddelerin çoğalması ile bu maddeleri kullanarak gelişen ve üreyen fitoplankton (tatlısu ve denizlerde yaşayan bir hücreli bitkiler) aniden çoğalır. Karadaki bitkiler gübreleme ile nasıl çoğalırsa fitoplanktonlar da hızla su içerisinde çoğalır. Sonuçta, hava kararınca (fotosentez ile bitkiler karanlıkta oksijen kullanır, karbondioksit verir) göldeki oksijen miktarı oldukça düşer.

Buna aşırı kullanımdan ötürü birçok göletimizde olduğu gibi gölet suyunun aşırı azalmış ve kirlenmiş olmasını da eklediğimizde sonuç kaçınılmazdır. Suda çözünmüş oksijenin azalması su içinde yaşayan canlıları ve özellikle balıkları etkiler, ölmelerine sebep olur.

Bizler bu gibi olumsuzlukların yaşanmaması için yıllardır uyarılarimızı yapıyoruz. Ancak, her yıl aynı manzara tekrarlanıyor. Oysa, göletlerin sadece tarımsaĺ amaçlı düşünülmesi yerine icindeki canlilar da önemsense tarımsal faaliyetlerin göletlerin tam dibinde yapılması engellense, su seviyesi çok azalınca en azindan bir sureligine su çekimi durdurulsa bu sorun büyük oranda çözülür.

Tabii ki, hepsinden önce bunu kendine dert edecek bir anlayışla yönetilmemiz gerekir ama o da çok zor!”

 

Voice of the Island

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı