FeaturedTeknoloji

Saniyede 100 milyar kare çeken 3 boyutlu kamera geliştirildi

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Lihong Wang, saniyede 100 milyar kare çekebilen ve 3 boyutlu görüntü elde edebilen bir kamera geliştirdi. Wang’ın yeni kamerası aynı zamanda ışık dalgalarının polarizasyonunu da görebiliyor.

Kameraların üstün teknolojilerle donatıldığı şu zamanlarda bir teknoloji de Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Lihong Wang tarafından geliştirildi. Lihong Wang’ın geliştirdiği yeni kamera teknolojisi, kameraların saniyede 70 trilyon kare yakalamalarına olanak sağladı. Yani geliştirilen teknolojiyle kamera, ışığın yol kat edişini bile çekebilir hale geldi.

Ancak Wang’ın geliştirdiği kameralar yalnızca normal resimler yakalayabiliyordu. Fakat Wang’ın başında olduğu laboratuvar, işleri bir nebze daha ileri götürerek teknolojiyle birlikte 3 boyutlu kareler yakalamayı da başardı. Yeni teknoloji üç boyutlu kareleri saniyede 70 trilyon kez yakalayamaz olsa da oldukça yüksek bir değer elde etmeyi başardı.

3 boyutlu kamera

Lihong Wang’ın yeni kamerası, saniyede en fazla 100 milyar kare çekim yapabiliyor. Çekilen tüm kareler ortaya üç boyutlu bir görüntünün çıkmasına da olanak sağlıyor. Wang’ın yeni kamerası, yine kendisinin daha önce geliştirdiği kameralarda yer alan ‘Compressed Ultrafast Photography (Sıkıştırılmış Ultra Hızlı Fotoğrafçılık – CUP)‘  teknolojisinden faydalanıyor.

Wang’ın geliştirdiği yeni kameraysa kendisinin açıklamasına göre bu teknolojinin gelişmiş versiyonu olan SP-CUP (Stereo-Polarimetrik CUP) teknolojisine ev sahipliği yapıyor. Yeni kamera, tıpkı insanlar gibi yakındaki ve uzaktaki nesneleri algılayarak bunları tek bir 3 boyutlu resimde birleştiriyor.

(Webtekno)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı