FeaturedKIBRIS

“Sadece insanlarımızı değil, canlıları da koruyamadığımız aşikar”

Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Sarpten, geçtiğimiz günlerde Gemikonağı civarında görülen Akdeniz fokunun dün gece yine Gemikonağı sahilinde kıyıya vurmuş olarak bulunduğunu açıkladı.

Sarpten sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Tıkla Uygulamayı İndir

“Geçtiğimiz günlerde mikonağı civarında görülen ilk resimdeki sevimli fok ne yazık ki dün gece ikinci resimde görüldüğü üzere yine Gemikonağı sahilinde kıyıya vurmuş olarak bulundu. Bu üzücü durum karşısında ne yapıldı ne yapılabilirdi tartışmaları sürerken ülke olarak sadece insanlarımızı değil, bu önemli canlıları da koruyamadığımız aşikar!

Bu süreçte, başta Taşkent Doğa Parkı ve Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti olmak üzere birçok biyolog arkadaşım çaba sarf ederken yasalar gereği bu hayvanları korumakla yükümlü olan Çevre Koruma Dairesi’nin konuya ilgi bile göstermemesi ise son derece manidardır.

Öyle ki, Akdeniz fokları (Monachus monachus) tüm Akdeniz’de 500 kadar kaldığı tahmin edilen, ülkemiz sahillerinde ise 7-8 bireyin bulunduğu tesbit edilen ve uluslararsı sözleşmelerle en acil korunması gereken türlerin başımda gelmektedir.”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı