Türkiye

S-400’lerin teslimatı öne çekildi!

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından ortak basın açıklaması yaptı. S-400 füze sistemleriyle ilgili açıklamada bulunan Erdoğan ve Putin, teslimatın erkene alınacağını açıkladı. Erdoğan, “S-400 tamamıyla Türkiye’nin kendi kararıdır ve Rusya bu talebimize olumlu yaklaşımı, aramızda bu anlaşmanın yapılmasını getirmiştir ve biz de S-400 konusunda anlaşmamızı yaptık ve biz bu defteri kapadık, bitti o iş” dedi.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile baş başa görüştü. Beştepe’de basına kapalı gerçekleşen görüşme, bir buçuk saat sürdü.

Erdoğan ve Putin daha sonra “Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı”na geçti.

Toplantı sonrası Erdoğan ile Putin orak basın toplantısı düzenledi.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Değerli dostumu bir kez daha seçim zaferinden dolayı tebrik ediyorum. Sayın Putin’in seçim sonrası ilk yurtdışı ziyaretini ülkemize yapması  bizim için memnuniyet vericidir.

Baş başa heyetler arası görüşemelerde, ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla gözden geçirme imkanı bulduk. 

Askeri, siyasi, ticari ve kültürel alanlarda görüşmeler yaptık. Ticaret hacmimimz geçen yıla göre yüzde 32 arttı.

Santralin  ilk aşamasını 2023’e kadar bitirmeyi umuyoruz. 20 milyar doları da aşacak bir yatırımdır.

Bazı ihlallere rağmen Astana’da varılan ateşkes doğrultusunda büyük hedefler yakaladık. Tam olarak olmasa da Suriye’de büyük ölçüde sivil can kayıplarının önüne geçtik.

Sayın Putin’e Afrin harekatının sonuçlarını aktarma imkanı buldum. Komşumuz Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından önemini vurguladım.

Suriye’nin geleceğinin DEAŞ, YPG gibi terör örgütlerine bırakılmayacak kadar önemli olduğuna inanıyoruz. 

Kimi çevrelerin Türk-Rus ilişkilerini zehirleme çabalarına tanık olduk. Ama bu çabaları atlattık.

S-400 füzeleriyle alakalı konu, tamamıyla Türkiye’nin kendi kararıdır ve bu konuda değerli dostlarımız Rusya Federasyonunun bu talebimize olumlu yaklaşımı, aramızda bu anlaşmanın yapılmasını getirmiştir ve biz de S400 konusunda anlaşmamızı yaptık ve biz bu defteri kapadık, bitti o iş. Şu anda artık bu işin imalat süreci devam etmektedir. Hatta hatta biraz da teslimatı erkene almak suretiyle Rusya bize olan bu noktadaki samimiyetini çok daha güçlü hale getirmiştir.

Rusya ile savunma sanayisine yönelik başka kalemlerde de iş birliklerimiz olabilir. Buna Rus şirketlerinin açık olduğunu zaten gördük.

Putin’in açıklamalarından satır başları;

Sayın Erdoğan ile ikili işbirliğimizin yanı sıra bölgesel konuları ele aldık.

Türkiye ile ilişkiler ilerliyor. Farklı konularda yeni anlaşmalar için ilgili kurumlara hazırlık talimatı verildi. 

2017 yılında Türk-Rus ticaret haci arttı. Karşılılı yatırımları artırma niyetindeyiz. Yeni yatırım platformları oluşturmak istiyoruz. 

Türk Akımı ile ilgili deniz kısmında iki ayrı hat kuruluyor. Kısa süre sonra kara kısmında da döşeme aşamasına geçeceğiz.

S-400 füze sistemleri anlaşmasının hayata geçirilmesini konuştuk. Teslimat süresini hızlandırma kararı aldık.

Rusya olarak önceliğimiz Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak ve oradaki terör yuvalarını dağıtmaktır.Bu doğrultuda Türkiye ile ilgili işbirliğini sürdüreceğiz.

Ortak imalat ve teknoloji ihracatı güven meselesi değil, tamamen ticari bir meseledir. Herhangi bir sınırlama yok.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı