FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Politikacıların çözemediği sorunlar, sıradan insanlar tarafından çözülebilir’

Hatice KERLO

Kıbrıslı Rum ve Türk Akdoğanlılar (Lisililer), bir araya gelip etkinlikler düzenliyor. AMOL (Akdoğan Spor Eğitim Kulübü) ile CTP Akdoğan örgütü birçok etkinlik için bir araya geliyorlar. AMOL Yönetim Kurulu Başkanı Georgos Tsalakos ve AMOL Yönetim Kurulu üyesi Tasos Kosteas gazetemize Kıbrıslı Türkler ile nasıl temas kurmaya başladıklarını ne tür etkinlikler yapmayı planladıklarını anlattı, bu kontakların önemine dikkat çekti.

Tsalakos: Kıbrıs’ın geleceği için ortak kaygılarımızın olduğunu anladık

AMOL Yönetim Kurulu Başkanı Georgos Tsalakos, “Arkadaşım Tasos ile birlikte bundan iki yıl önce 2017 yılının Haziran ayında AMOL’un yönetim kurulunda görev almaya başladık. AMOL 1963 yılında Akdoğan’da ilerici Akdoğanlılar tarafından dernek olarak kurulmuştu. Yeni yönetim kurulunun hedefi AMOL’un eylemlerine yeni bir ivme kazandırmaktır. Birçok AMOL üyesi Akdoğan’da ikamet eden Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızla temasları vardı. Tasos ve yine Yönetim Kurulu üyesi olan Kriakos Andreou arkadaşımız gibi. Akdoğana ziyaretlerinden sonra bizlere orada ilerici insanların kaldığını ve bizlerle buluşmayı arzuladıklarını söylediler. Böylece CTP Akdoğan’ın davetinden sonra, onları ziyaret ettik, tanıştık ve birlikte iki toplumu nasıl yakınlaştırabiliriz, ne tür etkinlikler düzenleyerek iki toplumu buluşturup tanıştırabiliriz, onları nasıl daha yakına getirebiliriz diye konuşmaya başladık. Birbirimizi daha iyi tanımak için bazı sosyal temaslarla başladık. Onlar bizi, bizler de onları misafir ettik. Gerçekleştirmiş olduğumuz toplantılarla Kıbrıs’ın geleceği için ortak kaygılarımız ve ortak hedeflerimiz olduğunu anladık. Bu toplantılardan sonra daha anlamlı bir eylem geliştirmeye karar verdik. Yakınlaşmayı teşvik eden, ortak değerlere ve sahip olduğumuz hedeflere odaklı eylemler düşündük. İlk eylemimizin Eylül ayında gerçekleşeceğini umuyoruz.”

“Karar verme aşamasındayız”

Kısa bir süre önce AMOL üyeleri ve arkadaşları için bir yemek düzenlemiştik. Bu yemeğe AMOL üyeleriyle tanışmaları için Kıbrıslı Türk arkadaşlarımızı da davet etmiştik. Bu gecede Akdoğan ve civar köylerinde ikamet eden Kıbrıslı Türk arkadaşlarımız katılmıştı. Kıbrıslı Rum tanıdıklarını bulmuşlar ve eskileri hatırlamışlardı. Bizim Yönetim Kurulu olarak temaslarımız ve ilişkilerimiz vardı fakat bunun daha da genişlemesi gerektiğini düşündük ve bu yemekle bunu başardık. Yemek gecesini düzenledik. Bu gecede Kıbrıslı Rum ve Türkler birlikte oturdular, birlikte eğlendiler, fikir alışverişinde bulundular ve daha yakından tanıştılar. AMOL üyelerinden bazıları daha önce Kıbrıslı Türkler ile tanışmamıştı ve o gece onların tanışmasına fırsat oldu. Daha büyük yaşta olanlar, eskiler hatırladı ve hatırlarından konuştular. Böylece biz de temasları ileriye taşımak için bir zeminin olduğunu gördük. Şu an Akdağan’da ikamet eden Kıbrıslı Türk yurttaşlarımız ile neler yapabileceğimizi karar verme aşamasındayız. Şu an CTP Akdoğan idarecilerinden olan Dr. Ömer Gür ve diğerleri ile bazı önerileri görüşme aşamasındayız. İlk etkinliğimizin Kıbrıslı Türk ve Rumların ilgisini çekmesini istiyoruz. Düşünme, görüşme aşamasında olduğumuz Kıbrıs Şiiri etkinliğinin düzenlenmesi yakınlaşmaya nasıl bir katkı sağladığını ve sağlayacağını görüşüyoruz.

Kosteas: Yapmaya çalıştığımız yakınlaşmanın temellerini inşa etmek

AMOL Yönetim Kurulu üyesi Tasos Kosteas, “Kıbrıslı Türk arkadaşlarımızın Akdoğan’daki ziyaretlerimizde cumaları zivaniya geceleri düzenlediğini gördük. Biz de orada şans eseri bulunmaya başladık. Böylece biz de bu misafirliğin karşılığını vermek istedik. Bir fotoğraf sergisi ve bunun yanı sıra yurt içinde veya yurt dışında olabilecek bir gezi için de düşünülüyor. Tüm bunlar planlanırken ve bunları yapmaya çalışırken tabii ki bunları politik bölümü etkilemeden yapmaya çalışıyoruz. Bizim yapmaya çalıştığımız yakınlaşmanın temellerini inşa etmek ve iki toplumun sorunsuz bir şekilde birlikte yaşayabileceklerini göstermektir. Politikacıların çözemediği bazı sorunlar sıradan insanlar tarafından çözülebilir.”

“Katkıda bulunacağımıza inanıyorum”

AMOL Başkanı Georgos Tsalakos ile Yönetim Kurulu üyesi Tasos Kosteas sözlerini şu şekilde tamamladı, “Kıbrıslı Türklerle görüşmelerimizde hiçbir sorun yaşamadık. Tek zorluk lisan konusuydu. Maalesef biz Türkçe bilmiyoruz, fakat iyi ki Akdoğan’da ikamet eden birçok Kıbrıslı Türk Luricinalı ve Yunanca biliyorlar. Böylece bu zorluğu da çeviri ile aşmış oluyoruz ve İngilizceyi de kullanarak çözüyoruz. Yakınlaşma Kıbrıs sorununun federasyon çerçevesinde çözüme ulaşması için en önemli bir etkendir. Bu yüzden iki toplumun daha da yaklaşması gerektiğini, birbirleri için sahip oldukları fobilerden kurtulmaları gerektiğini düşünüyoruz.  AMOL ve CTP Akdoğan’ın her iki toplumun da sıradan insanlarına tanışma, görüşme ve ortak vatanımızın geleceği için düşünme fırsatını vererek bu doğrultuda katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

Voice Of The Island – 2019

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı