EkonomiFeaturedTürkiye

Piyasalar faiz kararını merakla bekliyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu bugünkü toplantısında faiz kararını açıklayacak.

Karar, Türkiye saati ile 14.00’te açıklanacak. Yabancı kuruluşlar, ekonomistler faiz artışı bekliyor. TC Merkez Bankası’nın politika faizinde yapacağı olası değişikliğin yanında faiz oranlarında sadeleştirme yapıp yapmayacağı da merak ediliyor. Peki TC Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak?

Yurt içinde, geçen hafta TC Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan’ın atanması ve  TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ekonomide yeni dönem” açıklamaları sonrası Türk lirası varlıklara ilginin arttığı görüldü.

Geçen hafta, Türkiye’nin risk primi 530 seviyelerinden 400’ün altına kadar gerilerken, dolar/TL, bir haftada yüzde 11,5 değer kaybetti.

Borsa İstanbul’da ise işlem hacmi rekoruyla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan BIST 100 endeksi, dün bankacılık hisseleri öncülüğünde yükselerek 1.294,72 puanla tüm zamanların en yüksek kapanış performansını gösterdi.

Analistler, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nin Naci Ağbal başkanlığında bugün gerçekleştireceği ilk Para Politikası Kurulu toplantısının yatırımcıların odağında bulunduğunu belirterek, Türk lirası varlıklarda görülen pozitif ayrışmanın devam edebileceğini ifade etti.

BRTK

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı