FeaturedKIBRISSpor

PeacePlayers-Kuzey İrlanda ile Peace Players-Kıbrıs’tan ortak proje

İki toplumlu basketbol takımı Peace Players-Kıbrıs, ‘Değişim için Diyaloğun Teşviki: Gençlerin Güçlendirilmesi Yoluyla Barış Savunuculuğu’ başlıklı üç yıllık bir projenin gerçekleştirilmesi amacıyla PeacePlayers-Kuzey İrlanda ile ortak oldu.

Proje; AB’nin finanse ettiği Sivil Büyü programının sağladığı destekle çekilen ‘Biz Arkadaşız’ başlıklı mini-belgeselin, 13 Haziran günü Dayanışma Evi’ndeki gösterimi ile resmi olarak başlatıldı.

Peace Players programı aracılığıyla bir araya gelen, engelleri ve zorlukları beraber aşarak sıkı dost olan ve adanın barışa kavuşmasının destekçileri haline gelen bir Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum’un hayatlarının sergilendiği belgesel öncesi, Avrupa Birliği Program Destek Ofisi Bölüm Şefi Michael Docherty açılış konuşması gerçekleştirdi.

Konuşması sırasında, bu girişime destek verilmesi kararının arkasındaki nedenleri vurgulayan Docherty bu nedenleri, “Bizi bu projeye çeken şey, yalnızca, her iki toplumdan gençleri bir araya getirme çabasının, mevcut durumda, inkar edilemez bir biçimde kendi içinde değerli bir amaç olması değil, aynı zamanda bu projenin gençleri, etkin birer barış savunucusu olabilmeleri için gerekli beceri, özgüven ve araçlarla donatmayı amaçlamasıdır”, şeklinde ifade etti.

PeacePlayers-Kıbrıs adına konuşan PeacePlayers-Kıbrıs Yönetim Kurulu temsilcisi Ali Muhtaroğlu ise, programın barışa olan bağlılığının altını çizerek, “PPI-Kıbrıs’ın geçmiş performansını ve ekiplerimiz ile destek gruplarımızın bugüne kadarki kararlılıklarını göz önüne aldığımızda, proje hedeflerinin çoğunu veya tamamını gerçekleştirme konusunda projenin başarıya ulaşacağından şüphe duymak için hiçbir neden bulunmamaktadır. Kuşkusuz, bu bir son olmayacaktır. PPI-Kıbrıs adada kendisi için daima daha büyük ve daha zor hedefler belirlemeye ve her seferinde bir proje, her seferinde bir oyun, her seferinde bir insan ilkesiyle çalışmaya devam edecektir. Ta ki etrafımızdaki herkes, dışarı çıkıp bir amaç için birlikte oynamanın diğer bütün seçeneklerden çok daha eğlenceli, daha barışçıl ve daha yararlı olduğunu anlayana kadar.” dedi.

Yapılan açıklamada, hedefi; Kıbrıs’ta gençlerin güçlendirilmesine ve barış söylemine dahil edilmesine katkı sağlamak olan proje için, “Gençlerin kapasitesini geliştirmesi; çatışma sonrası toplumlarda yaşama deneyimleri üzerinden birbirleriyle bağ kuran uluslararası bir gençlik ağı oluşturmak yoluyla gençleri, içinde yaşadıkları toplumlarda barış ve değişimin savunuculuğunu yapmalarını sağlayacak beceri ve özgüvenle donatarak gerekli bilgi ve araçları sunması beklenmektedir.” denildi.

(Voice of the Island 2019/ PeacePlayers – Cyprus )

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı