DÜNYAKültür Sanat

Oscar tarihinde bir ilk

En tartışmalı Oscar olarak tarihe geçecek olan 91. Oscar Ödül Töreni öncesi Akademi üyeleri bu kez de oyladıkları isimleri ve filmleri açıkladı.

Bu yıl en tartışmalı Oscar töreni yapılıyor.

 

Sunucusuz yapılacak, dört ödül kategorisinin canlı yayından kaldırıldığı 91. Oscar Ödülleri öncesi Akademi üyelerinden beklenmedik bir açıklama geldi.

Dört Akademi üyesi, Oscar seçimlerini açıkladı.

En tartışmalı Oscar olarak tarihe geçecek olan 91. Oscar Ödül Töreni öncesi Akademi üyeleri bu kez de oyladıkları isimleri ve filmleri açıkladı.

30 yıl sonra ilk kez sunucusuz gerçekleşecek olan ve dört kategorinin canlı yayından çıkarılıp reklam arasında ödüllerin verilecek olmasıyla tartışma yaratan 91. Oscar Ödülleri’nde senarist, oyuncu, yönetmen ve yapımcıdan oluşan dört Akademi üyesinin Oscar tercihlerini açıklaması herkesi şaşırttı.

Tamamen gizli tutulması gereken bilgileri içeren bu açıklama, Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyelerinin En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın ve Erkek Oyuncu, En İyi Orijinal Senaryo ile En İyi Uyarlama Senaryo kategorilerini kapsıyor.

Oscar Ödülleri için verilen oylar her yıl gizlilik içerisinde tutuyordu. Ancak bu yıl basına sızan bilgiye göre dört Akademi üyesi hangi filmlere ve isimlere oy verdiklerini açıkladı.
İsimleri açıklanmayan Akademi üyeleri Los Angeles Times’ın sorularını yanıtlarken gizli kalması gereken bilgileri de ifşa etti.

 

Akademi üyeler, En İyi Film kategorisinde iki Roma, iki Black Panther oyu

En İyi Yönetmen kategorisinde üç Alfonso Cuaron ve bir -adaylık alamayan- Bradley Cooper oyu

En İyi Orijinal Senaryo kategorisinde bir First Reformed, iki The Favourite, bir de Roma oyu

En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde iki If Beale Street Could Talk, bir BlackKklansman, bir Can You Ever Forgive Me? oyu

En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde üç Olivia Colman ve bir Melissa McCarthy oyu çıktı.

 

 

En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde iki üye Christian Bale ve Rami Malek arasında gidip geldiğini açıklarken bir Rami Malek, bir de Willem Dafoe oyu; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde üç Richard E. Grant ve bir Adam Driver oyu çıktı.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde ise üç Regina King oyu verilirken bir kişi Emma Stone, Rachel Weisz ve Regina King arasında tam bir karar veremediğini belirtti.

Akademi, pazartesi günü “en iyi görüntü yönetimi”, “en iyi kurgu”, “en iyi kısa film” ve “en iyi saç/makyaj” kategorileri ödüllerinin Oscar töreni esnasında değil reklam arasında verileceğini duyurmuştu.

Akademi, ödüllerin daha sonra “kısaca kurgulanmış” haliyle programa ekleneceğini, ancak orijinal sunumların Oscar.com ve Academy sosyal medya kanallarında canlı yayınlanacağını söylemişti. Bu karar, seyirci ilgisinin azaldığı Oscar töreninin süresinin üç saatle sınırlı tutulması isteğinden ileri geliyordu.

Bu karar üzerine aralarında Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Spike Lee, Damien Chazelle, Seth Rogan ve Ang Lee gibi isimlerin yer aldığı Hollywood’un ünlü sinemacıları, Oscar canlı yayınından dört kategorinin kaldırılması kararı sonrası Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’ne açık mektupla itiraz etti.

Açık mektupta, “91. Oscar Ödül Töreni’nde sinemasal sanatların statüsünü düşürmek, yaşamımızı ve tutkularımızı seçtiğimiz mesleğimize adayan bizlere hakaretten başka bir şey değildir” denildi.

(NTV)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı