KIBRIS

Orunda bölgesindeki camii restore ediliyor

İki toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi, Lefkoşa bölgesine bağlı bir köyde bulunan Orunda camiinin restorasyonuyla yola devam ediyor ve Kıbrıs genelinde yedi camiyi daha restore etmeyi planlıyor.

Teknik Komite’nin Kıbrıslı Rum Başkanı Takis Hadjidemetriou, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA), komitenin Orunda’daki küçük cami için hemen ihale işlemlerini başlatacağını söyledi. Projeyle, geçmişte eğitim için kullanılan caminin yanındaki odaların restorasyonu da yapılacak.

Bu caminin Orundalı Kıbrıslı Türkler için önemli bir anıt olduğunu belirten Hadjidemetriou, köyden kişilerin, anıtın restore edileceğini görmeye oldukça hevesli olduklarını, bu girişimin ‘önemli mesajlar’ vereceğini ifade etti.

Maroni, Kalo Chorio, Agios Theodoros, Lefkara, Avdimou, Alektora ve Terra’da bulunan yedi cami için de plan ve tasarılar bulunuyor.

Larnaka’daki Zuhuri Camisiyle ilgili olarak da Hadjidemetriou, Teknik Komite’nin Larnaka Belediyesi ve Eski Eserler Dairesi’nin işbirliğinde, dış alanı temizlemekle işe başlayacağını duyurdu.

KHA

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı