FeaturedKIBRIS

“Ortaya çıkan bu eser turizmin sadece rulet masalarından ibaret olmadığını gösterir”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Perihan Aziz’in bu girişimi sadece Bağlıköy’e değil tüm ülkeye önemli bir katkı yapıyor. Perihan hanımın ortaya çıkardığı bu eser, Kuzey Kıbrıs’ta turizmin sadece rulet masalarından ibaret olmadığını gösteren bir girişimdir de aynı zamanda” dedi.

Tıkla Uygulamayı İndir

“Bu güzel mekanın bir yanı dağ ve yeşil, bir yanı Akdeniz. Tipik bir Akdeniz evi yaratan Perihan Aziz’i kutluyorum” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Bağlıköy Konuk Evi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Bağlıköy’e hayırlı olmasını diledi.

Konuk evinin, doğal köy hayatının sunduğu lezzetlerle bütünleşecek bir girişim olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Lefkoşa surlar içinde de bu tip yatırımların sayısı 12’ye çıktı. Hem tarihi çevreyi koruyup hem turizme katkı yapan bu girişimler, 20 yıl önce Turizm Bakanlığı yaptığımız dönemde üzerinde hassasiyetle durduğumuz eko turizm, agro turizm, özel ilgi turizminin bir parçası. Perihan hanımın ortaya çıkardığı bu eser, Kuzey Kıbrıs’ta turizmin sadece rulet masalarından ibaret olmadığını da gösteren bir girişimdir de aynı zamanda” dedi.

Perihan Aziz, bu projenin yıllardır Bağlıköy’ü eko köy yapmak için yürüttüğü çalışmaların bir parçası olduğunu ifade ederek, “Bu projeyi yürütürken dostlarımın manevi desteği hep yanımda oldu. Akıl aldık, birlikte düşündük ve Ambelikou Guess House’u projeye dönüştürdük. Burası anne evim, nene evim. Benim, bizim kimliğimiz, kültürümüzdür. Bunun için iki elimi taşın altına koydum ve bu eseri yarattık. Bu projenin yürütülmesinde özellikle Birgül Güvenir Beyatlı’nın fikirleri ve mimari desteği, cesaretlendirmesi hep yanımdaydı. Sevgiyle kucakladı, cesaret verdi” dedi.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da konuşmasında, “Perihan hanımın 1974 sonrası tamamen boşalan ve adeta harabe bir hale gelen Bağlıköy’e yaptığı katkılar çok önemlidir. Yerel yönetimin de yaptığı proje ile köyün görünümünü belli bir düzeye getirmesi ile çok şey değişi” dedi. Kaya, Perihan Aziz’i yatırımından dolayı kutladı.

Kıbrıs kültürüne özgü herse, golifa, limonata ikram edilen davetliler tarihi Kıbrıs evini gezdi. Kıbrıs Evi’nin odaları, ailenin köklerini oluşturan “Şerif Nene”, “Halil Usta”, “Neriman Hanım” isimlerini taşıyor. Adanın en eski yerleşim bölgelerinden bir olan Bağlıköy son yıllarda yapılan çalışmalarla, eko ve agro turizme uyumlu bir gelişim gösteriyor.

Voice Türkçe Haberler

Etiketler

Benzer Haberler

Başka Haberler

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı