FeaturedKIBRIS

OPEK ve GLOPOL Yeşil Hat Tüzüğü’yle ilgili alınan son kararlar için endişeli

OPEK ve GLOPOL, Yeşil Hat Tüzüğü’nün uygulanmasıyla ilgili Avrupa Komisyonu ve Kıbrıs Türk tarafı ile önceden istişare edilmeden alınan son kararlara ilişkin ciddi endişeleri olduğunu dile getirdi.

İki sivil toplum örgütü yaptığı açıklamada, “Yeşil Hat Tüzüğü’nün, 2004’ten beri yürürlükte olan bir AB mevzuatı olduğunun altını çizerek, siyasi öneme sahip temel amaçları arasında;

  1. İki toplum ve bireyler arasındaki geçişleri, temasları ve iş birliğini kolaylaştırmak ayrıca kapsamlı bir anlaşmayı desteklemek yönünde güven oluşturmayı ve uzlaşmayı desteklemek,
  2. İnsanları ve ülkeleri ayıran kalıcı bir sınıra eşdeğer bir “katı bölünme çizgisine” yol açabilecek engeller oluşturmaktan kaçınmak olduğunu” vurguladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu 2 temel hedefe dayanarak, GLOPOL ve OPEK, Kıbrıslıların günlük yaşamının yanı sıra, diğer AB vatandaşlarını ve üçüncü ülke vatandaşlarını doğrudan veya dolaylı olarak olumsuz yönde etkileyen her türlü düzenlemeye karşı çıkma yönünde bir kararlılığa sahiptir.

Ayrıca, daha önce tek taraflı olarak alınan kararların, daha fazla karışıklık ve güvensizliği önlemek için Avrupa Komisyonu nezdinde her iki lider tarafından görüşülmesi gerektiğini belirterek, konu ile ilgili teknik komitelerin yeniden toplanmaları ve daha fazla katkı sağlamaları yönünde çağrıda bulunmaktadır.

OPEK ve GLOPOL, sığınma ve göçle ilgili meselelere ilişkin zorlukların giderilmesi yönünde tüm gerekli düzenlemelerin halihazırda Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde yer aldığını vurgulamaktadır.”

(Voice of the Island – OPEK – GLOBAL)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı