DÜNYA

Norveç’teki yangın nedeniyle yüzlerce kişi evini terk etti

Norveç’in güneyindeki Sokndal ilçesinde Salı gününden bu yana söndürülemeyen yangınlar, yüzlerce kişinin evini terk etmesine yol açtı.

Polis, iki gündür devam eden yangınların kontrol altına alınamadığını ve kuvvetli rüzgar sebebiyle daha da yayıldığını bildirdi. Bunun üzerine Sokndal ve çevresindeki 148 evde yaşayanlar tahliye edildi.

Norveç’te bugüne kadar nisan ayında bu büyüklükte bir yangının görülmemiş olması, bir ay içinde İsveç, Almanya ve İngiltere’de de güçlükle kontrol altına alınabilen orman yangınlarının çıkması; kıta genelinde endişe yarattı.

Avrupa Birliği’nin Avrupa Orman Yangın Bilgilendirme Sistemi’nden BBC’ye konuşan bir yetkili, “Bu dönemde Avrupa’da görülen yangınlar, ortalamanın çok üzerinde. Geçen on yıla göre bu dönem çok daha kötü durumda” dedi.

Aynı yetkili, az yağışlı bir kış geçmiş olması ve susuzluğun da bu ay meydana gelen orman yangınlarında rol oynadığını, uzun dönemli hava tahminlerinin de “umut vadetmediğini” söyledi.

‘Yangın kontrolü yok’

Güneybatı Norveç’teki yangınların nasıl başladığı henüz belirlenmedi. Ancak polis, Sokndal yakınlarında 7,5 kilometre karelik bir alanın yandığını, yangının kıyı şehri Stavanger’e 100 kilometre kadar yaklaştığını belirtti.

Sokndal’da yaşayanların tahliye edilmesinin ardından, kurtarma ekipleri ilçeyi çevreleyen toprakları sulayarak yangının buraya ulaşmasına engel olmaya çalıştı.

Ancak saniyede 9 ile 11 metre arasında bir bölgeye yayılan yangınların, Sokndal’ın komşu kasabalarına da sıçramasından korkuluyor.

Güneybatı polisi yetkilisi Toralf Skarland, “Rüzgar hâlâ işimizi zorlaştıran bir etken ve hızlanırsa daha da kötü olacak. Ateşler büyük oranda yakmaya devam ediyor ve yangın kontrolü yok” dedi.

Ölü ve yaralının olmadığı bölgede polis, halkı buraya yaklaşmaması konusunda uyarıyor.

Tahliyelere yardımcı olan Kızıl Haç örgütü, ateşin tarlalara, hayvan barakalarına ve bazı küçük köylere çok yakın olduğunu söyledi. Yakınlardaki Lyngdal kasabasının da sınırına ulaştığını belirtti.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı