FeaturedKIBRIS

“Müzakere sürecinde ilerlemeler kaydedilebileceğini düşünüyorum”

CTP Milletvekili Armağan Candan, BM Genel Sekreteri Guterres’in son Kıbrıs raporuna ilişkin  değerlendirme yaptı.

Candan’ın yaptığı değerlendirme şu şekilde:

“Raporda, genel olarak tarafların hazır olması halinde; Guterres’in müzakerelerin yeniden başlaması için çaba harcamaya devam edeceğini, arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu anlıyoruz.

Genel sekreter, müzakerelerin bundan böyle anlamlı ve sonuç odaklı olarak başlayabileceğini vurguluyor. Lute’un şu ana kadar sürdürdüğü ve ortaya çıkarmaya çalıştığı referans kağıdı ve yol haritası için taraflar arasında henüz bir mutabakata varılamadığını, diğer yandan Lute’un bu yöndeki istişarelerini devam ettireceğini anlıyoruz. Biz de bu temasların ve istişarelerin devam etmesi gerektiğini, tarafların buna olumlu katkı yapması gerektiğini düşünüyoruz.

Genel Sekreter’in ilgili tüm taraflara yapıcı, yaratıcı ve aciliyet duygusu ile katkı koymaları yönündeki çağrısına katılıyoruz. Genel sekreterin hazırladığı raporda, BM Güvenlik Konseyi’nin iki toplumun siyasi eşitliğine dayalı, iki kesimli, iki toplumlu federasyonu desteklemeye devam ettiğini vurgulamasını da önemsiyoruz. Raporda, kendisinin de 30 Haziran 2017 tarihinde, 6 noktadan oluşan çerçeveyi taraflara yardımcı olmak amacıyla sunmuş olmasının altının özellikle çizmesinin belirleyici olduğunu düşünüyoruz.

Bununla birlikte, taraflara Guterres çerçevesi diye bilinen 6 noktayı yapıcı anlayışla değerlendirme çağrısı yapmasını da özellikle Kıbrıs Rum tarafına önemli bir mesaj olarak algılıyoruz.

Genel Sekreter’in ayrıca bütün tarafların Lute’a sonu gelmeyen müzakerelerin artık geride kaldığını, mevcut statükonun kabul edilemez olduğunu vurguladığını ifade etmesi de değerli.

Raporda, Genel Sekreter tarafından tarafların sürecin BM çatısı altında yürütülmesini, Lute aracılığı ile sürece müdahil kalmasını arzu ettiklerini söylemelerini ve öngörülebilir bir gelecekte kalıcı anlaşmaya varmayı hedeflediklerini ifade etmelerinin de altı çiziliyor.

Genel Sekreter’in, adada ve etrafında bulunan doğal kaynaklardan her iki toplumun da faydalanması gerektiğini vurgulaması, kalıcı çözüm için bunu bir teşvik unsuru olarak kullanmaları gerektiğini ifade etmesi de önemli.

Diğer yandan raporda da ifadede edildiği gibi; iki liderin, üzerinde mutabık kaldığı güven yaratıcı önlemlerin ve özellikle cep telefonlarına ilişkin kararın bir an önce hayata geçirilmesini ısrarla vurguladığını görüyoruz.

Genel Sekreter, garantör devletlere de gerek Lute, gerekse birbirleriyle olan istişarelerinde yapıcı anlayışla devam etme çağrısı yapıyor. Önümüzdeki sürecin iyi hazırlanmış olması, aciliyet taşıması, buna odaklanılması gerektiğini hassasiyetle vurguluyor.

Dolayısıyla siyasi irade olması ve genel sekterin de ifade ettiği gibi Kıbrıs Türk tarafı için de çok önemli bir nokta olan siyasi eşitliğin tam olarak özümsenmesi ve önümüzdeki dönemde net olarak sonuçlandırılması halinde müzakere sürecinde ilerlemeler kaydedilebileceğini düşünüyorum.

CTP olarak, ilgili tüm taraflarla temaslarımızı önümüzdeki dönemde de yoğunlaştırarak, müzakere sürecinin yeniden sağlıklı ve sonuç odaklı bir şekilde başlayabilmesi için elimizden gelen katkıyı koymaya devam edeceğiz.”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı