FeaturedKIBRIS

Meteoroloji’den en son hava durumu tahminleri (8 Haziran 2019 hava durumu)

KKTC Meteoroloji Dairesi’nin son tahminlerine göre; 8 Haziran 2019 tarihinde hava nasıl olacak?

Bugün KKTC’de en yüksek sıcaklığın Lefkoşa ve Geçitkale’de 35 derece olacağı tahmin ediliyor.

KKTC Meteoroloji Dairesi’nin son tahminlerine göre, bölgemiz alçak basınç sistemi ile üst atmosferdeki nispeten serin ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Yapılan son meteorolojik değerlendirmeler ışığında, bugün havanın az bulutlu  öğleden sonra parçalı bulutlu doğu kesimler hafif sağanak yağmurlu ve sabah saatleri yer yer sisli olacak.

Hava sıcaklığının mevsim normalleri civarında seyretmesi, rüzgarın ise kuzey ve batı yönlerden orta kuvvette esmesi bekleniyor.

En yüksek hava sıcaklığı iç kesimler ve sahillerde genellikle 25-35 derece dolaylarında seyredecek.

Meteoroloji uyardı: 11:00 – 16:00 saatleri arasında 15 dk. dan fazla güneş altında kalınmaması gerek

Meteoroloji Dairesi yaptığı açıklamada, ultraviyole radyasyonunun yüksek olduğunu açıklayarak, gerekli tedbirler alınmadan özellikle 11:00 – 16:00 saatleri arasında 15 dakikadan fazla güneş altında kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Ultraviyole radyasyonunun yüksek olduğu günlerde, olağan cilde sahip insanların 15 dakika kadar güneşte kalabileceğini ancak şapka ve gözlük kullanımının şiddetle önerildiği belirtildi. Diğer taraftan, güneşe maruz kalacak olan burun ve kulakların mutlaka korunması gerektiği belirtildi.

Meteoroloji uyardı: Orman yangın olasılığı çok yüksek!

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, yapılan değerlendirmeler sonucunda, en yüksek hava sıcaklığının 35 dereceye kadar yükselebileceğinden arazi ve orman yangın olasılığının çok yüksek olduğu uyarısı yapıldı.

Daire, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları tavsiyesinde bulundu.

Önümüzdeki günlerde hava nasıl olacak?

Havanın pazartesi gününe kadar yer yer sağanak yağışlı olması bekleniyor. Sonraki günlerin ise parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyor.

Bölgemizin genellikle alçak basınç sistemi ile periyodun ilk yarısında üst atmosferdeki nispeten serin ve nemli, ikinci yarısında ise sıcak ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalması bekleniyor.

Yapılan açıklamalara göre, hava sıcaklığının iç kesimlerde 34-37, sahillerde 28-31 derece dolaylarında seyretmesi beklendiği belirtildi.

Rüzgarın ise periyodun ilk günü kuzey ve batı diğer günlerde ise güney ve batı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

(Voice of the Island 2019)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı