FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Mecliste oturacaklarına, gelip halimizi görsünler…’

Tünay MERTEKCİ

Yabancı para birimleri karşısında değer kaybeden Türk Lirası, vatandaşa ekonomik anlamda zor günler yaşatıyor. Yaşanan ekonomik belirsizliğin nereye kadar süreceği bilinmezken VOICE’a konuşan vatandaşlar, yükselen dövizden dolayı ekonomik sıkıntı yaşadıklarını söylediler ve “siyasiler mecliste oturacaklarına gelip halimizi görsünler” şeklinde konuştular. Gazetemize konuşan bir vatandaşın söyledikleri ise dikkat çekiciydi: “Bu durum ne olacak artık? Nasıl ödenecek kiralar? Cami önünde şapkamı çıkarıp dilenmeye başlayacağım artık. Başka çare kalmadı.” Ayrıca VOICE’a konuşan Yorgos adında bir Kıbrıslı Rum ise “Kıbrıs’ın kuzeyinde her şey ucuz. Yani Euro kullandığımız için bize ucuz geliyor. Benzin yarı fiyatına, alışveriş çok ucuz. Tatil için bile Kıbrıs’ın kuzeyine geldik” şeklinde konuştu.

Vatandaş ne söyledi?

Sertan Alkın: “Hükümet ne tedbiri alabilir ki? Dövizin durumu ortada. Çare Türkiye’den destek, başka çare yok. Artık ne araba ne de ev alabileceğiz.”

Halil Erdim: “Dövize tedbir alınamaz. Dövizi düşürecek bir şey yapamaz hükümetin elinde değildir. Dövizin etkilerinden vatandaşı biraz olsun koruyabilirler. Çok bir beklentim yok. Vatandaşın hayatını kolaylaştıracak ekonomik tedbirler alınması gerekir. Ekonomistlerin de devreye girmesi lazım. Araba fiyatlarına bir şey yapılamaz. İnsanlar dövizle getirir, dövizle satmaya mecburdur.”

Ercan Oraç: “Kurların hep Türk Lirası’na döndürülmesi gerekiyor. Hükümet edenlerin umurunda değildir. Garibanlara da baksınlar biraz. Çok kötü durumdayız. Nasıl ödeyecek insanlar bu sterlin ile kiraları? Bir şeyler yapsın bizi yönetenler artık da göreyim. Cami önüne gidip şapkamı açacağım artık. Dilenmekten başka çare kalmadı.”

Feridun Tatlıyay: Demokrasi Kahvesini çalıştıran ülkenin tanınmış simalarından Feridun Tatlıyay da gazetemize konuştu ve şunları aktardı: “Mecliste oturacaklarına halkın içine çıkıp halkın ne istediğine baksınlar, gelip halimizi görsünler. Meclise değil, halkın içine çıkacaksınız. Ne istediğini biliyor musunuz halkın? Kura karışamaz, müdahale edemezler zaten. Türkiye’de düşerse bizde de düşecek kur. Bunun dışında yapılabilecek bir şey yok. Ben bile göç etmeyi düşünüyorum artık. Bir de yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkleri çağırırlar. Ben bile gitmeyi düşünürüm, onlar neden gelsin?”

Halil Balbaz: “Her şeyde Türk Lirası’na geçilsin. Türk Lirası ödensin her şey. Her kira döviz. Çarşıda fiyatlar dövizden. Bizim beklentimiz döviz kurundan çıkılsın. Türkiye’ye de bağlıyız. Oradaki ekonomik durum da düzelmez. İşimiz zor”

Yorgos: “Kıbrıs’ın kuzeyi bize çok ucuza geliyor. Benzin tam yarı fiyatına. Her şeyi kuzeyden alıyorum. Tatili bile burada yaptık. Uçak biletlerinden çarşıda sebze fiyatlarına kadar her şey çok uygun.”

Voice of the Island 2018

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı