FeaturedKIBRIS

‘Maraş, yakınlarına teslim edilmeyen bir ölü gibi’

Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği düzenledikleri ortak seminer ile gazetecilere Avrupa Parlamentosu’nun işleyişi ve  çalışmalarına ilişkin detaylı bilgi verdi.

Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi Basın Ataşesi Alexandra Attalides Avrupa Parlamentosu’nun genel çalışma düzeni, parlementoya ilişkin bilgilere, Avrupa Birliği ile ilgili istatistiki bilgi, fotoğraf ve videolara erişim konusunda gazetecileri bilgilendirdi.

Çok daha fazla Kıbrıslı Türk gazetecinin Avrupa Birliği ve Parlamentoya dair doğru bilgiye sahibi olmalarını arzu ettiklerini kaydetti.

Daha sonra Avrupa Parlamentosu milletvekili Niyazi Kızılyürek ise Avrupa Parlamentosu’nda devam eden çalışmalarına yönelik bilgi paylaştı.

Federal dünya görüşüne sahip bir kişi olarak Avrupa Birliğinde ulustan öte bir düşüncenin hakim olmasına yönelik çalışmalar yaptığını söyleyerek, kendisinin Avrupa Parlamentosuna seçilmiş olmasının Kıbrıslıların Federasyon isteğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği içerisinde ulus fikrinin güçlendiğini, bunu kırmanın yolunun eğitim ve kültürden geçtiğine vurgu yapan Kızılyürek, parlamentoda eğitim ve kültürü komitesinin GUE adına koordinatörü olduğunu, bunun yanında iki farklı komitede de çalıştığını söyledi.

Kıbrıs’ın tarih kitapları ve verilen tarih derslerine bakıldığında dünyanın çok gerisinde olduğunu, Avrupa Birliği’nin ise öğrencileri, öğretmenleri barış dili geliştirme, karşılıklı fikir alış verişinde bulunma ve yakınlaşma konusunda yaptığı aktivitelerle desteklediğini hatırlattı.

Amacının Kıbrıslı Türklerin Avrupa’daki görünürlüğünü artırmak, Avrupa Birliği’ni Kıbrıslı Türklere, Kıbrıslı Türkleri Avrupa Birliği’ne yakınlaştırmak olduğunun altını çizen Kızılyürek, Türkçe’nin Avrupa Birliği’nin resmi dili olması yönünde atılımlar başlattığını, ilk olarak parlamentoda yaptığı konuşmaları Türkçe dilinde gerçekleştirmek için girişimlere bulunduğunu, olumlu geri dönüşler aldığını belirtti.

Kızılyürek, “Avrupa Birliği Kıbrıs Türkü için tek çıkış noktasıdır. Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeyindeki uygulamalarına dair düşüncelerim açıktır. Bunu parlamentoda yaptığım görüşmelerde de kaydettim. Hiçbir ülke, Türkiye’de buna dâhil, Kıbrıs’taki garantörlüğüne sığınarak adanın kuzeyine nüfusunu, silahını, askerini yığamaz. İlhak tartışmalarında hepimiz yaşananları gördük” açıklamasında bulundu.

Soru üzerine Maraş konusuna dair düşüncelerini paylaşan Kızılyürek, Maraş’ı yakınlarına teslim edilmeyen bir ölüye benzetti  “Maraş adeta yakınlarına teslim edilmeyen bir ölü gibi yıllardır elimizde duruyor.  Oysa burası Kıbrıslı Türk ve Rumların birlikte yaşayabileceği federal düzene örnek gösterilebilecek değerli bir bölge olabilir, bu dünyaya da iyi bir örnek oluşturur.”  diyerek yıllardır Maraş’ın elde bir koz gibi kullanılmasının yanlışlığına değindi.

Maraş konusunda yaşananlara karşı Avrupa Parlamentosu’nun da kızgın olduğunu belirten Kızılyürek, Birleşmiş Milletler Kararları yanında Denktaş ve Kipriyanu’nun almış olduğu kararın da herkes tarafından bilindiğini hatırlattı.

Simge Çerkezoğlu

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı